Rozpoczęcie ciąży ma miejsce w momencie, w którym następuje zapłodnienie komórki jajowej.
Data ta wcale nie musi pokrywać się jednak z datą stosunku.
Do wyznaczenia terminu porodu lekarze korzystają z tzw. wieku ciąży.
Najbardziej precyzyjnie datę poczęcia wyznacza natomiast badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży.
Jak ustalić datę poczęcia? Wiek zapłodnieniowy i wiek ciąży
Wiek ciąży zostaje wyznaczony na podstawie daty ostatniej miesiączki. Korzysta się z reguły Naegelego mówiącej, że czas trwania ciąży wynosi 280 dni (9 miesięcy kalendarzowych, a 10 księżycowych).
Rzeczywisty czas ciąży to 266 dni (zakładając, że cykle miesiączkowe trwały 28 dni, a owulacja odbywała się w 14. dniu).
Przy prowadzeniu karty i wyznaczaniu terminu porodu korzysta się wciąż z wieku ciąży, co poniekąd wynika z tradycji.
Wiekiem zapłodnieniowym nazywa się natomiast wiek płodu, który liczy się od momentu poczęcia.
Wiek zapłodnieniowy jest ok. 14 dni krótszy od ciążowego, dlatego przy np. 14. tygodniu ciąży szacuje się, że do zapłodnienia doszło ok. 12 tygodni wcześniej.
Jak ustalić datę poczęcia? Data zapłodnienia a data stosunku
Data zapłodnienia i data stosunku nie muszą być identyczne, ponieważ do poczęcia nie musi dojść wcale w momencie stosunku. Dlaczego?
Do zapłodnienia może dojść wyłącznie w momencie, kiedy zostanie wypuszczone dojrzałe jajeczko – w fazie owulacji. Przy regularnym cyklu 28 dni do owulacji dochodzi najczęściej w 14. dniu cyklu.
Po wypuszczeniu jajeczka do zapłodnienia może dojść przez ok. jedną dobę. Warto jednak wiedzieć, że dni płodne rozpoczynają się 3-5 dni przed owulacją.
Również tyle czasu (3-5 dni) w ciele kobiety mogą przetrwać plemniki, natomiast komórka jajowa – maksymalnie 48 godzin od opuszczenia jajnika.
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży – sprawdź ✅
Jeśli kobieta korzysta z tzw. metody kalendarzykowej i zapisuje swoje cykle, zmiany w organizmie i inne spostrzeżenia, łatwiej będzie jej wyznaczyć datę owulacji, a także rozpoczęcia ciąży – rzeczywisty jej początek.
Korzystając z kalkulatorów ciąży dostępnych w internecie, również można ustalić prawdopodobną datę samodzielnie.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przy nieregularnych cyklach, a także jakimkolwiek opóźnieniu owulacji (z powodu np. przeziębienia czy zmiany klimatu) wszystko może ulec przesunięciu.
Jak ustalić datę poczęcia? Badanie USG
Pewniejsza metoda określenia rozpoczęcia ciąży to badanie USG głównie w 1. trymestrze. Do uzyskanego wyniku dodaje się 14 dni – od 1. dnia krwawienia do owulacji.
Wyznaczając wiek płodu w czasie USG, analizuje się długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) w I trymestrze ciąży, a także wykonuje pomiar główki (BPD i HC), obwód brzucha (AC) i długość kości udowej (FL) w II i III trymestrze.
Jeśli wiek ciąży wyznaczony na podstawie daty miesiączki oraz ten na podstawie USG różnią się o więcej niż tydzień, lekarz korzysta z terminu wyznaczonego przez USG.
Zmienia się wtedy szacowany termin porodu. USG w I trymestrze ciąży daje dokładniejszy wynik niż to wykonywane później, ponieważ na dalszym etapie ciąży dzieci rosną w różnym tempie.
Ustalenie daty poczęcia a ojcostwo
Ze względu na to, że ustalenie terminu porodu i poczęcia nigdy nie jest całkowicie pewne, a data zapłodnienia wcale nie musi pokrywać się z datą stosunku, przy niejasnej sytuacji co do ojcostwa warto wykonać testy na ojcostwo jeszcze w ciąży.
Dzięki temu już na tym etapie będzie można mieć pewność co do tego, kto jest ojcem dziecka.
Taki test wykonać można już od 8 tygodnia ciąży (próbka z krwi matki) lub po 10. albo 15 tygodniu (w czasie badań prenatalnych).
Jego wynik jest równie pewny jak testu wykonanego po narodzinach dziecka, ponieważ DNA jest niezmienne.
Formularz umówienia wizyty – umów badanie na ojcostwo w ciąży w wygodnym dla siebie terminie
Poniższy formularz pozwala Państwu dokonać wstępnej rezerwacji terminu na wybrane badanie. Rejestracja jest czynna 24 godziny na dobę.
Czytaj więcej: Badania na ojcostwo w ciąży
Zobacz też: