Bezpieczeństwo

Wykonywanie testów na ojcostwo w ciąży jest bezpieczne – zarówno jeśli chodzi o pobieranie próbek, jak i ich przechowywanie oraz transport. Próbki pobierają specjaliści z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur. Laboratorium gwarantuje również bezpieczeństwo danych osobowych badanych.

Bezpieczeństwo podczas pobierania próbek DNA dziecka

Pobieranie próbek DNA dziecka do testu na ojcostwo z krwi przypomina standardową morfologię. Pobiera się krew od kobiety z żyły łokciowej, co trwa tylko chwilę. Jest to więc rozwiązanie komfortowe i szybkie, a bezpieczeństwo dodatkowo gwarantuje wyszkolony personel.

Także podczas pobierania próbek płynu owodniowego lub kosmówki specjaliści dbają o to, by wszystko było w porządku na każdym etapie. Procedura ta jest niemal w 100% bezpieczna nie tylko dzięki doświadczonemu lekarzowi wykonującemu badanie, ale także nowoczesnemu sprzętowi. Lekarz kontroluje wszystko na monitorze, używając aparatu USG. Dzięki temu na bieżąco widzi przebieg pobierania próbek. Nie jest to również procedura bolesna, ponieważ stosuje się przed nią znieczulenie miejscowe.

Dr hab. n.med Marcin Wiecheć

Wiechec” Chociaż ryzyko można ograniczyć prawie do zera, jeśli badanie wykonuje doświadczony specjalista, wciąż określa się je mianem inwazyjnych, co budzi negatywne skojarzenia. Tymczasem są to badania które w wielu krajach traktowane są normalnie bez dodatkowej otoczki, jak każdy inny test w ciąży, oczywiście jeżeli wykonywane są przez dobrego specjalistę. Współczesna technika pobierania próbek jest zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa.

Ryzyko utraty ciąży rzędu 1/100, które podaje się podczas konsultacji nie potwierdza się w codziennej praktyce. Jest ono znacznie niższe. Każdy ośrodek powinien prowadzić swój własny rejestr strat i o to dobrze jest zapytać lekarza pobierającego. Warto zaznaczyć, że gdy już dochodzi do utraty ciąży, jest to często ciąża obarczona poważnymi wadami i nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie zakończyłaby się samoistnie. – Jest bardzo ważne, aby konsultację i kwalifikację do pobrania materiału przeprowadził lekarz wykonujący te procedury. Pozwala to uniknąć informacji opartych o nieaktualne dane czy doświadczenia.” Czytaj cały artykuł >

Bezpieczeństwo podczas pobierania próbek DNA rodziców

Również pobieranie próbek od rodziców jest szybkie i komfortowe. Wymaz z policzka od mężczyzny (przy teście z krwi) nie wymaga żadnych szczególnych i jest całkowicie bezpieczny. Przy teście na ojcostwo podczas badań w ciąży próbki pobrane mogą być nawet z mikrośladów, czyli zużytej szczoteczki do zębów, włosów z cebulkami czy paznokci ze skórkami. Nie wymaga to więc kontaktu z lekarzem, co dodatkowo zwiększa komfort osób badanych.

Bezpieczeństwo przechowywania i transportu próbek

Próbki pobrane w placówce muszą dotrzeć do laboratorium celem wykonania testu na ojcostwo, co jest całkowicie bezpieczne. Nawet kilkudniowy transport nie wpływa bowiem na ich jakość, dzięki czemu badania robić można nawet zza granicy. Próbki przechowywane są w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach i nie ma możliwości ich zanieczyszczenia.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Laboratorium zawsze dba o to, by dane osobowe klientów były w pełni bezpieczne. Zachowana jest pełna dyskrecja, zarówno podczas pobierania próbek, wykonywania testu, jak i przesyłania wyniku. Istnieje możliwość wykonania badań anonimowych.

Wynik nigdy nie jest udostępniany osobom postronnym, a przesłanie go odbywa się w kopercie bez żadnych pieczątek laboratorium. Nikt więc nie domyśli się, co jest w środku. Laboratorium umożliwia również kontakt telefoniczny, mailowy, poprzez paczkomaty i poste restante.

Jakość badań

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej


Umów badanie