Badanie ojcostwa od 8 tygodnia ciąży
Badanie ojcostwa z krwi można wykonać już od 8. tygodnia ciąży, izolując DNA dziecka z krwi matki i porównując je z wymazem z policzka lub próbką dyskretną mężczyzny oraz z DNA kobiety.
Test z użyciem takich próbek jest równie pewny, jak badanie po narodzinach dziecka, a jego wynik zawsze jest jednoznaczny.
Badanie ojcostwa z krwi – dlaczego warto je wykonać?
Badanie to jest nie tylko w pełni bezpieczne (zarówno dla matki, jak i dziecka), ale także daje zawsze pewny wynik.
Dzięki temu już od 8. tygodnia ciąży można mieć pewność co do ojcostwa, które zostanie jednoznacznie potwierdzone lub wykluczone.
Pozwoli to podjąć odpowiednie kroki (w tym prawne, np. uznanie dziecka nienarodzonego), jak i uzyskać spokój jeszcze przez narodzeniem.
Badanie ojcostwa z krwi – pobranie próbek
Pobranie próbki DNA dziecka oraz matki polega na pobraniu krwi od kobiety.
Przypomina to standardowe badanie morfologiczne – jest więc proste, bezpieczne i szybkie.
Próbkę od ojca pobiera się z wymazu z policzka, co jest całkowicie bezbolesne i komfortowe. Opcjonalnie istnieje możliwość pobrania kilku konkretnych próbek dyskretnych takich jak np. włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia czy krew.
Na pobranie próbki z krwi można umówić się w placówce, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania.
Do wyboru jest ponad 200 przychodni, z których zabezpieczone próbki są następnie transportowane do laboratorium.
Można również zamówić wizytę pielęgniarki mobilnej, która przyjedzie pod wskazane miejsce i pobierze próbki do badań oraz pomoże wypełnić potrzebną do badań dokumentację.
Badanie ojcostwa z krwi od 8. tygodnia ciąży – na czym polega metoda badania?
Z krwi matki ekspert izoluje DNA dziecka, które obecne jest tam już od 4. tygodnia ciąży.
W 8. tygodniu DNA jest wystarczająco dużo, by móc przeprowadzić test, którego wynik jest pewny.
DNA nie zmienia się przez całe życie, więc już w łonie matki dziecko ma „przypisany” profil genetyczny.
Podczas testu na ojcostwo ustala się właśnie profile DNA (zwane „genetycznymi odciskami palca”), które zostają ze sobą porównanie.
Analiza wykonywana jest najnowocześniejszą i najdokładniejszą metodą bionformatyczną na podstawie do 16 500 SNP loci (SNP – polimorfizm pojedynczego nukleotydu). Sprzęt o wysokiej rozdzielczości analizuje próbki i identyfikuje markery SNP, czyli odcinki DNA kodujące określone informacje o organizmie.
Następnie algorytm komputerowy (Prenatal Supporting) liczy, jaki jest stopień podobieństwa w markerach genetycznych niepewnego ojca oraz płodu, a także losowych i niespokrewnionych osób. Czytaj więcej o metodzie badania z krwi >
Na tej podstawie można w sposób pewny i jednoznaczny wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. Zobacz przykładowy wynik badania >
Pakiet Pewna Mama – test na ojcostwo w ciąży
z krwi + badanie prenatalne dziecka
W pakiecie Pewna Mama wykonasz badania, dzięki którym ustalisz biologiczne ojcostwo w ciąży oraz sprawdzisz stan zdrowia dziecka! Metoda badania jest identyczna jak w przypadku testu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży. Czym się więc różnią oba badania?
W pakiecie Pewna Mama:
- dodatkowo wykonasz test NIFTY Pro (badanie sprawdzające aż 94 chorób genetycznych)
- cena! Badanie w pakiecie jest tańsze aż o 1000zł!
- od matki pobierane są dwie probówki krwi, a nie jedna
Czas oczekiwania na wynik się nie zmienia – otrzymasz jednoznaczną informację w kwestii biologicznego ojcostwa oraz stanu zdrowia dziecka od 10 do 15 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium.
Pakiet Pewna Mama umożliwia wykonanie dwóch badań w cenie jednego!
Formularz umówienia wizyty – umów badanie w wygodnym dla siebie terminie
Poniższy formularz pozwala Państwu dokonać wstępnej rezerwacji terminu na wybrane badanie. Rejestracja jest czynna 24 godziny na dobę.
Badanie ojcostwa z krwi – dyskrecja i bezpieczeństwo
Zarówno pobieranie próbek, jak i ich transport, są w pełni bezpieczne. Próbki pobierane są przez specjalistów, a podczas transportu nie ma możliwości ich uszkodzenia.
Co więcej, wykorzystuje się je jedynie do badania. Laboratorium chroni również dane osobowe badanych.
Wynik przekazywany jest w sposób dyskretny, w zależności od preferencji.
Można umówić się na kontakt drogą mailową, telefonicznie lub na wysyłkę.
Laboratorium przesyła wynik zarówno poprzez pocztę, jak i paczkomaty czy poste restante. Koperta nie posiada oznakowani, np. pieczątek laboratorium.