Badanie ojcostwa w ciąży - pewność i spokój na całe życie

Badanie ojcostwa w ciąży

Badanie ojcostwa podczas ciąży daje pewny wynik tak samo jak test po narodzinach dziecka. Ojcostwo można ustalić już w 8. tygodniu ciąży.

Pobiera się wtedy krew matki (jak do zwykłej morfologii) oraz wymazy z policzka od potencjalnego ojca. Opcjonalnie można zebrać próbki dyskretne (takie jak np. włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia).

Można również wykonać badanie na ojcostwo w ciąży dostępne w pakiecie Pewna Mama! W pakiecie, poza ustaleniem biologicznego ojcostwa w ciąży przyszła mama ma możliwość sprawdzenia stanu zdrowia swojego dziecka! W cenie pakietu wykonywany jest również test NIFTY Pro, który bada dziecko pod kątem występowania aż 94 chorób genetycznych! Wykonanie obu badań jednocześnie pozwoli odzyskać spokój i w radosnej atmosferze oczekiwać na narodziny wyczekiwanego dzieciątka. Warto wspomnieć, iż procedura jest identyczna jak w przypadku badania na ojcostwo od 8. tygodnia ciąży, dotyczy to również próbek, które można dostarczyć celem dokonania analiz.

Nieco później możliwe jest zbadanie ojcostwa z wykorzystaniem płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki (od 15 tygodnia ciąży).

DNA uzyskane z nich porównuje się wówczas z materiałem genetycznym pochodzącym z dowolnych próbek od matki i mężczyzny, np. wymazów z policzka, włosów z cebulkami, czy używanej szczoteczki do zębów.

Test można wtedy połączyć z badaniem w kierunku wad genetycznych dziecka, by mieć pewność nie tylko co do ojcostwa, ale także zdrowia.

Badanie ojcostwa w ciąży – pewny i szybki  wynik

Barbara Prokurat

Barbara Prokurat

ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa
Wynik testu na ojcostwo w ciąży jest tak samo pewny i wiarygodny jak wynik badania DNA wykonywanego po urodzeniu dziecka. Jest też jednoznaczny czyli albo potwierdza albo wyklucza biologiczne ojcostwo. Fragmenty DNA analizowane w testach na ojcostwo nie zmieniają w ciągu życia, są takie same niezależnie od rodzaju próbki i unikalne dla każdego uczestnika badania. Dlatego testy DNA są najbardziej skuteczną metodą ustalenia ojcostwa, również na etapie ciąży i niezależnie od źródła DNA – czy będzie to płyn owodniowy, krew, czy np. używana szczoteczka do zębów.

Dzięki badaniu ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka bardzo szybko można uzyskać pewność i spokój, które są tak ważne w tym szczególnym okresie.

Wyniki testu dostępne do kilkunastu  dni roboczych, a w przypadku testu wykonywanego z płynu owodniowego lub kosmówki istnieje również możliwość przyspieszenia tego terminu i uzyskania wyniku już w 48 godzin.

Badanie ojcostwa w ciąży – komfort, dyskrecja i bezpieczeństwo

Badanie ojcostwa w czasie ciąży z krwi można wykonać w jednej z ponad 200 przychodni w całej Polsce – wystarczy umówić się na badanie w wybranym miejscu.   Znajdź przychodnię blisko Ciebie > 

Na pobranie próbek w postaci płynu owodniowego i fragmentu kosmówki umawiamy pacjentów w jednym z gabinetów specjalistów. Czytaj więcej >

Wynik odebrać można osobiście lub poprosić o dyskretną przesyłkę – bez pieczątek czy znaków laboratorium.

Test jest bezpieczny na każdym etapie – próbki pobierają doświadczeni specjaliści, a ich transport nie wpływa w żadnym stopniu na jakość materiału genetycznego.

Badanie ojcostwa w ciąży – na czym polega test DNA?

Po pobraniu próbek od dziecka, matki oraz mężczyzny, w laboratorium analizuje się ich DNA. Eksperci ustalają profile genetyczne badanych osób (czyli tzw. „genetyczne odciski palca” unikalne dla każdego).

Profil dziedziczony jest w połowie po matce i w połowie po ojcu, dlatego podczas porównania można ustalić pokrewieństwo, w tym ojcostwo. Czytaj więcej o metodzie badania >

Badanie ojcostwa w ciąży – certyfikaty


Umów badanie