Pon-pt. 7.00-22.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Badanie ojcostwa w ciąży

 

Badanie ojcostwa podczas ciąży daje pewny wynik tak samo jak test po narodzinach dziecka. Ojcostwo można ustalić już 8. tygodniu ciąży.

Zapytaj o szczegóły telefonicznie

Pobiera się wtedy krew matki (jak do zwykłej morfologii) oraz wymazy z policzka od potencjalnego ojca.

Nieco później możliwe jest zbadanie ojcostwa z wykorzystaniem płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki (odpowiednio 15 i 11 tc).

DNA uzyskane z nich porównuje się wówczas z materiałem genetycznym pochodzącym z dowolnych próbek od matki i mężczyzny, np.wymazów z policzka, włosów z cebulkami, czy używanej szczoteczki do zębów.

Test można wtedy połączyć z badaniem w kierunku wad genetycznych dziecka, by mieć pewność nie tylko co do ojcostwa, ale także zdrowia.

Badanie ojcostwa w ciąży – pewny i szybki  wynik

Barbara Prokurat

Barbara Prokurat

ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa
Wynik testu na ojcostwo w ciąży jest tak samo pewny i wiarygodny jak wynik badania DNA wykonywanego po urodzeniu dziecka. Jest też jednoznaczny czyli albo potwierdza albo wyklucza biologiczne ojcostwo. Fragmenty DNA analizowane w testach na ojcostwo nie zmieniają w ciągu życia, są takie same niezależnie od rodzaju próbki i unikalne dla każdego uczestnika badania. Dlatego testy DNA są najbardziej skuteczną metodą ustalenia ojcostwa, również na etapie ciąży i niezależnie od źródła DNA – czy będzie to płyn owodniowy, krew, czy np. używana szczoteczka do zębów.

Dzięki badaniu ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka bardzo szybko można uzyskać pewność i spokój, które są tak ważne w tym szczególnym okresie.

Wyniki testu dostępne do kilkunastu  dni roboczych, a w przypadku testu wykonywanego z płynu owodniowego lub kosmówki istnieje również możliwość przyspieszenia tego terminu i uzyskania wyniku już w 48 godzin.

Badanie ojcostwa w ciąży – komfort, dyskrecja i bezpieczeństwo

Badanie ojcostwa w czasie ciąży z krwi można wykonać w jednej z ponad 200 przychodni w całej Polsce – wystarczy umówić się na badanie w wybranym miejscu.   Znajdź przychodnię blisko Ciebie > 

Na pobranie próbek w postaci płynu owodniowego i fragmentu kosmówki umawiamy pacjentów w jednym z gabinetów specjalistów. Czytaj więcej >

Wynik odebrać można osobiście lub poprosić o dyskretną przesyłkę – bez pieczątek czy znaków laboratorium.

Test jest bezpieczny na każdym etapie – próbki pobierają doświadczeni specjaliści, a ich transport nie wpływa w żadnym stopniu na jakość materiału genetycznego.

Badanie ojcostwa w ciąży – na czym polega test DNA?

Po pobraniu próbek od dziecka, matki oraz mężczyzny, w laboratorium analizuje się ich DNA. Eksperci ustalają profile genetyczne badanych osób (czyli tzw. „genetyczne odciski palca” unikalne dla każdego).

Profil dziedziczony jest w połowie po matce i w połowie po ojcu, dlatego podczas porównania można ustalić pokrewieństwo, w tym ojcostwo. Czytaj więcej o metodzie badania >

Badanie ojcostwa w ciąży – certyfikaty

 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej


MediRaty
Zadzwoń terazZadzwoń teraz