Częste pytania o badania na ojcostwo w ciąży

Częste pytania o badania na ojcostwo w ciąży

Czy wynik badania ojcostwa w ciąży jest pewny?

Gwarantujemy Państwu pewność i jednoznaczność wyniku. To znaczy, że wynik testu całkowicie wyklucza lub potwierdza biologiczne ojcostwo. Badanie ojcostwa w okresie prenatalnym jest tak samo pewne jak to wykonywane po urodzeniu dziecka. 

Od którego tygodnia ciąży można zrobić badanie na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo w ciąży wykonywane z krwi matki jest dostępne bardzo wcześnie, bo już od 8. tygodnia ciąży. Nieco później, po 11 tygodniu ciąży możliwe jest wykonanie badania z kosmówki,a od 15 tygodnia ciąży – z płynu owodniowego. 

W jaki sposób pobierana jest próbka DNA?

To zależy od tego, czy decydują się Państwo na test ojcostwa z krwi matki czy też przy okazji badań ciąży.

W przypadku badania z krwi umawiamy wizytę w jednej z 200 przychodni w całej Polsce. Pobranie przypomina zwykłe badanie morfologii krwi, a próbka jest następnie przesyłana do naszego oddziału laboratoryjnego.

Jeśli próbka pobierana jest w czasie badań w ciąży, wizyty umawiamy w gabinetach lekarzy ginekologów, z którymi  współpracujemy. Próbkę z DNA dziecka stanowi płyn owodniowy lub fragment kosmówki, z kolei od matki i potencjalnego ojca pobrać można wymaz z policzka, włosy z cebulkami, plamy krwi i inne próbki. 

Jak umówić się na badanie ojcostwa w ciąży?

Jeśli chcą Państwo zlecić nam test na ustalenie ojcostwa w ciąży wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 665 761 161 lub napisać wiadomość na info@testdna.pl. Można również skontaktować się poprzez formularz szybkiego kontaktu lub na czacie online. 

Jak długo oczekuje się na wynik badania?

W przypadku analizy wykonywanej z krwi matki czas oczekiwania na wynik wynosi do 12 dni roboczych. Jeśli badany jest płyn owodniowy lub kosmówka, wynik dostępny jest w czasie 5-10 dni roboczych. W tym przypadku istnieje możliwość przyspieszenia analizy do 48 godzin.

Czy badanie na ojcostwo w ciąży można wykonać dyskretnie?

Tak. Korzystając z usług testDNA mają Państwo zagwarantowaną dyskrecję i poufność. Wyniki badań przekażemy według Państwa wskazań tzn. mailowo, telefonicznie (dzwoniąc na numer wskazany w formularzu zlecenia i weryfikując dane zleceniodawcy), wysyłając na podany adres (również w nieoznakowanej kopercie dzięki temu nikt nie będzie mógł domyślić się zawartości). Wynik możemy także dostarczyć do paczkomatu lub poprzez Poste Restante. 

Czy dane przekazywane przy zleceniu badania są chronione?
Tak, wszystkie informacje uzyskane od Państwa w drodze pobrania próbki oraz jej analizy są bezpieczne. Wykorzystujemy je wyłącznie do przeprowadzenia badań na ojcostwo. Dodatkowo jako placówka świadcząca usługi medyczne jesteśmy zobowiązani do przestrzegania ustawy z dnia 29 sierp­nia 1997 roku o ochronie danych osobowych. 
Podejrzewam, że ojcem dziecka może być mój brat. Czy badanie wykaże, który z nas jest biologicznym ojcem?
Tak, badanie całkowicie wykluczy lub potwierdzi, który z Panów jest ojcem dziecka. Niemniej w takiej sytuacji polecamy by w badaniu wzięli obaj potencjalni ojcowie oraz matka. 
Mam 60 lat, czy to wpłynie na wynik badania?
Nie. Wiek badanej osoby nie ma wpływu na wynik testu na ojcostwo ponieważ analizowany materiał genetyczny jest stały i niezmienny przez cały okres życia.
W jaki sposób określić datę poczęcia?
W tym celu należy ustalić pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Prawdopodobnie zapłodnienie nastąpiło w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Datę poczęcia ustala również lekarz ginekolog w czasie badania USG.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej


Umów badanie