Pon-pt. 7.00-22.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Ustalenie ojcostwa w czasie badań w ciąży

Ustalenie ojcostwa w czasie badań w ciąży

Test na ojcostwo w czasie badań (z płynu owodniowego) możliwy jest od 15. tygodnia ciąży. Test ojcostwa w ciąży daje równie pewny wynik, jak po narodzinach, a wykonywany podczas badań pozwala dodatkowo wykryć ewentualne wady genetyczne płodu.

Badanie ojcostwa w czasie badań w ciąży – korzyści

Ta metoda pozwala nie tylko wyizolować materiał DNA dziecka do testu na ojcostwo, ale także wykonać badania w kierunku ewentualnych wad genetycznych płodu.

Barbara Prokurat

Barbara Prokurat

ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa
Wynik testu na ojcostwo w ciąży jest tak samo pewny i wiarygodny jak wynik badania DNA wykonywanego po urodzeniu dziecka. Jest też jednoznaczny czyli albo potwierdza albo wyklucza biologiczne ojcostwo. Fragmenty DNA analizowane w testach na ojcostwo nie zmieniają w ciągu życia, są takie same niezależnie od rodzaju próbki i unikalne dla każdego uczestnika badania. Dlatego testy DNA są najbardziej skuteczną metodą ustalenia ojcostwa, również na etapie ciąży i niezależnie od źródła DNA – czy będzie to płyn owodniowy, krew, czy np. używana szczoteczka do zębów.

Dzięki temu można mieć pewność zarówno co do ojcostwa, jak i zdrowia dziecka. Test jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo, a rodzice zyskają spokój. Zmniejszenie stresu w ciąży wpłynie w konsekwencji bardzo korzystnie na zdrowie matki i dziecka. Dzięki wykonaniu testu na ojcostwo jeszcze w ciąży, można także szybciej rozpocząć sprawy formalne, np. uznanie dziecka nienarodzonego w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Badanie ojcostwa w czasie badań w ciąży – pobranie próbek

Pobranie próbek DNA dziecka odbywa się w czasie amniopunkcji pod kontrolą USG. Dzięki temu specjalista może na bieżąco kontrolować pobieranie płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki na ekranie monitora. Stosuje się znieczulenie miejscowe, więc pobranie próbek nie jest bolesne. Jest też bardzo szybkie i nie wymaga przygotowań. Aby pobrać próbki, warto umówić się na wizytę u jednego z lekarzy specjalistów. Sprawdź adresy gabinetów w całej Polsce >

Od matki oraz niepewnego taty próbki mogą być dowolne – zarówno z wymazów z policzka, jak i tzw. mikrośladów. Oznacza to, że do badania wystarczą np. włosy z cebulkami, zużyta guma do żucia, niedopałek papierosa czy paznokcie ze skórkami.

Badanie ojcostwa w czasie badań w ciąży – na czym polega?

Test DNA na ojcostwo w ciąży przeprowadzany jest tak samo, jak po narodzinach dziecka. Po pobraniu próbek, w laboratorium ustalane są profile genetyczne osób badanych. Są to tzw. „genetyczne odciski palca”, dla każdego człowieka unikalne. Profile w połowie dziedziczone są po ojcu i w połowie po matce, dlatego porównując je można ustalić pokrewieństwo, w tym ojcostwo. Każdy profil zapisywany jest markerami DNA, czyli odcinkami, które kodują określone informacje o danym organizmie.

Badanie ojcostwa w czasie badań w ciąży – pewny wynik na podstawie 24 markerów DNA

Wynik tego testu zawsze jest pewny – laboratorium analizuje aż 24 markery DNA. Warto także wiedzieć, że DNA jest przez całe życie takie samo, nie zmienia się. Oznacza to, że przed narodzinami DNA dziecka będzie identyczne z tym po jego urodzeniu. Badanie wykonywane jest przez wykwalifikowanych specjalistów w certyfikowanym laboratorium i przy użyciu najwyższej jakości odczynników Promega. Wszystko to daje gwarancję pewnego i jednoznacznego wyniku.

Badanie ojcostwa w czasie badań w ciąży – dyskrecja

Wyniki testu na życzenie  przekazywane są w sposób dyskretny – na przesyłce nie ma żadnych oznakowań laboratorium. Można również umówić się na kontakt telefoniczny lub mailowy. Laboratorium dba także o bezpieczeństwo: zarówno klientów, ich danych osobowych, jak i próbek. Próbki pobierają więc zawsze najlepsi specjaliści, a transport materiału genetycznego odbywa się w taki sposób, by nie uległ on uszkodzeniu.

Badania prenatalne- bezpieczeństwo

Dr hab. n.med Marcin Wiecheć

Wiechec” Chociaż ryzyko można ograniczyć prawie do zera, jeśli badanie wykonuje doświadczony specjalista, wciąż określa się je mianem inwazyjnych, co budzi negatywne skojarzenia. Tymczasem są to badania które w wielu krajach traktowane są normalnie bez dodatkowej otoczki, jak każdy inny test w ciąży, oczywiście jeżeli wykonywane są przez dobrego specjalistę. Współczesna technika pobierania próbek jest zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa.

Ryzyko utraty ciąży rzędu 1/100, które podaje się podczas konsultacji nie potwierdza się w codziennej praktyce. Jest ono znacznie niższe. Każdy ośrodek powinien prowadzić swój własny rejestr strat i o to dobrze jest zapytać lekarza pobierającego.

Warto zaznaczyć, że gdy już dochodzi do utraty ciąży, jest to często ciąża obarczona poważnymi wadami i nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie zakończyłaby się samoistnie. – Jest bardzo ważne, aby konsultację i kwalifikację do pobrania materiału przeprowadził lekarz wykonujący te procedury. Pozwala to uniknąć informacji opartych o nieaktualne dane czy doświadczenia.” Czytaj cały artykuł >

Badanie ojcostwa – certyfikaty

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej


MediRaty
Zadzwoń terazZadzwoń teraz