Pewność wyniku badania ojcostwa w ciąży

Pewność wyniku

pewny wynikWynik testu DNA na ojcostwo zawsze jest pewny – niezależnie od użytych próbek i tego, czy wykonywany jest w ciąży czy po narodzinach dziecka. Badanie DNA jest najskuteczniejszą metodą potwierdzania lub wykluczania ojcostwa. Laboratorium gwarantuje pewny wynik, kontrolując jakość realizowanych badań na każdym etapie.

Test DNA jest najskuteczniejszy

Test DNA to najskuteczniejsza metoda ustalania biologicznego ojcostwa. Bazuje ona na określaniu i porównywaniu profili genetycznych badanych osób, które są dla każdego człowieka unikalne i niepowtarzalne. Profil nazywany jest z tego powodu „genetycznym odciskiem palca”. Profil dziedziczony jest w połowie po ojcu i w połowie po matce, dzięki czemu zawsze można określić pokrewieństwo badanych. Dzięki analizie aż 24 markerów DNA (odcinków z zakodowanymi informacjami) ojcostwo można wykluczyć lub potwierdzić nawet podczas badania tylko dwóch osób – dziecka i mężczyzny.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży – sprawdź ✅

Barbara Prokurat

Barbara Prokurat

ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa
Wynik testu na ojcostwo w ciąży jest tak samo pewny i wiarygodny jak wynik badania DNA wykonywanego po urodzeniu dziecka. Jest też jednoznaczny czyli albo potwierdza albo wyklucza biologiczne ojcostwo. Fragmenty DNA analizowane w testach na ojcostwo nie zmieniają w ciągu życia, są takie same niezależnie od rodzaju próbki i unikalne dla każdego uczestnika badania. Dlatego testy DNA są najbardziej skuteczną metodą ustalenia ojcostwa, również na etapie ciąży i niezależnie od źródła DNA – czy będzie to płyn owodniowy, krew, czy np. używana szczoteczka do zębów.

Warto również wiedzieć, że test będzie pewny niezależnie od pobranych próbek – DNA człowieka jest bowiem niezmienne i kształtuje się już w łonie matki. Z tego powodu badanie wykonane w ciąży jest tak samo pewne, jak to po narodzeniu dziecka.

Systemy zarządzania jakością

Laboratorium dba o pewność swoich badań, opracowując i dokumentując program wewnętrznego zarządzania jakością. Program ten wdrażany jest dla każdego rodzaju badania i uwzględnia wszystkie jego aspekty, m.in. pomiary, etapy badań, aparaturę badawczą, sprzęt dodatkowy, punkty poboru, wykonawcę działań.

Co więcej, laboratorium poddaje się regularnie kontrolom i porównaniom zewnętrznym – z wynikiem pozytywnym. Udział w porównaniach międzylaboratoryjnych dodatkowo potwierdza jakość badań i kompetencje laboratorium. W placówce pracują wyłącznie najlepsi eksperci i przeszkoleni odpowiednio pracownicy.

Kontrola wyników odbywa się poprzez szereg działań dodatkowych, dzięki którym laboratorium gwarantuje zawsze pewny i jednoznaczny rezultat. Należą do nich:

  • wykonanie badania 2 razy
  • wewnętrzne i zewnętrzne procedury badania jakości
  • korzystanie z certyfikowanych materiałów odniesienia
  • dodatkowe analizy przy wątpliwym wyniku
  • korzystanie z wysokiej jakości odczynników Promega
  • kontrola warunków przeprowadzanych badań
  • kontrola materiałów pomocniczych, odczynników i sprzętów
  • szkolenia pracowników

Zobacz też test na ojcostwo Premium>

Pewność wyniku – certyfikaty i akredytowani partnerzy

przykladowy_wynikLaboratorium współpracuje wyłącznie z renomowanymi ośrodkami zagranicznymi, w tym z cenionym na całym świecie międzynarodowym laboratorium DDC. Koncern ten uzyskał liczne certyfikaty potwierdzające rzetelność przeprowadzanych analiz. Także laboratorium posiada referencje i certyfikaty, uzyskane dzięki proponowaniu wyłącznie najwyższej jakości badań. Certyfikaty przyznały m.in. Niemieckie Stowarzyszenie Medycyny Sądowej (GEDNAP 51 i 52) czy International Society for Forensic Genetics (ISFG).

Certyfikaty jakości

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej


Umów badanie