Gdy wykonuje je doświadczony lekarz, jest to badanie prawie w 100% bezpieczne. Co ważne, wprowadzane są coraz to nowsze sprzęty, poprawia się również technikę. Amniopunkcji nie należy się więc obawiać – warto przed wykonaniem badania rozważyć, jak duże korzyści może ono przynieść dziecku.
Okazuje się jednak, że w Polsce nadal duża liczba kobiet boi się badania. Niesłusznie – jest to bowiem najdokładniejszy test dostępny w ciąży pozwalający wykryć nieprawidłowości. Warto zdawać sobie sprawę, że w wielu innych krajach amniopunkcja jest traktowana niemal jak jedno z rutynowych badań, które wykonywane są u kobiet w ciąży.
Obecnie do przeprowadzenia amniopunkcji używa się coraz lepszego sprzętu, minimalizującego ryzyko powikłań oraz coraz cieńszych igieł. Dodatkowo specjalista kontroluje jej przebieg aparatem USG, co wyklucza możliwość niepoprawnego nakłucia czy innych komplikacji.
Specjalista zawsze stara się potraktować każdy przypadek w sposób indywidualny, a dzięki doświadczeniu może zareagować szybko i pewnie. Wyspecjalizowana kadra lekarska zapewnia matce i dziecku bezpieczeństwo.
Amniopunkcja – korzyści z badania
Amniopunkcja to badanie, które umożliwia wykrycie choroby dziecka jeszcze przed jego urodzeniem – w łonie matki. Dzięki temu już na tym etapie można wprowadzić odpowiednią terapię albo przygotować się do wdrożenia schematu leczenia po narodzinach. Najczęściej podczas badania lekarz nie wykrywa jednak nic niepokojącego, co umożliwia uzyskać spokój. Pozwala to na bezstresowe przygotowanie do porodu, minimalizując ryzyko jakichkolwiek komplikacji. Stres jest bowiem jednym z czynników, które wypływają negatywnie nie tylko na samopoczucie przyszłej mamy, ale również rozwój dziecka.
Amniopunkcja pozwala na wykrycie niemal 200 różnych chorób i nieprawidłowości, m.in. zespołów: Downa, Pataua, Edwardsa, Turnera, mukowiscydozy czy anemii sierpowatej. W związku z tym warto rozważyć takie badanie, przezwyciężając obawy. Korzyści z niego mogą być bowiem nieocenione, a badanie jest najdokładniejszym z możliwych podczas ciąży.
Amniopunkcja – czy jest bolesna?
Amniopunkcja to prawie bezbolesny test – najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, które minimalizuje odczucie nakłucia. Decyzja o znieczuleniu zależy jednak od kobiety – jeśli woli ona z niego nie korzystać, również nie musi obawiać się dużego bólu. Dzięki coraz cieńszym igłom, amniopunkcja staje się obecnie coraz bardziej komfortowa. Po wykonaniu badania można udać się do domu – nie ma potrzeby zostawania w szpitalu. Najczęściej wystawiane jest jednak krótkie zwolnienie lekarskie z pracy.
Amniopunkcja a test na ojcostwo
Z płynu owodniowego pobranego w czasie amniopunkcji można też uzyskać DNA dziecka i wykonać badanie w kierunku ustalenia ojcostwa. Od matki i potencjalnego ojca pobiera się dowolne próbki DNA: wymazy z policzka, włosy z cebulkami, plamy krwi lub używane przedmioty takie jak szczoteczka do zębów czy niedopałek papierosa. W ten sposób można upewnić się co do ojcostwa i uzyskać spokój jeszcze przed narodzinami dziecka.
Formularz umówienia wizyty – umów badanie na ojcostwo z płynu owodniowego w wygodnym dla siebie terminie
Poniższy formularz pozwala Państwu dokonać wstępnej rezerwacji terminu na wybrane badanie. Rejestracja jest czynna 24 godziny na dobę.
Zobacz też: