Test na ojcostwo w ciąży - jak ustalić ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży

Test na ojcostwo w ciąży

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać już w pierwszym jej trymestrze. Termin różni się w zależności od sposobu pobierania próbek DNA dziecka. Można zrobić to, izolując je z krwi matki (już od 8. tygodnia) lub w czasie badań prenatalnych (po 11. lub 15. tygodniu). Wynik takiego testu na ojcostwo zawsze będzie pewny i jednoznaczny.

Test na ojcostwo w ciąży – próbki z krwi

Już od 8. tygodnia ciąży można wyizolować DNA dziecka z próbki krwi matki. W jej krwiobiegu znajduje się bowiem wystarczająca ilość materiału genetycznego dziecka, którą można wykorzystać do badania DNA. DNA jest niezmienne, dlatego jest takie samo zarówno przed porodem, jak i po, więc test DNA zawsze jest wiarygodny. Pobranie próbki krwi do testu wygląda jak badanie morfologiczne krwi, jest szybkie i komfortowe.

Od mężczyzny konieczne jest pobranie DNA z wymazu z policzka. Następnie laboratorium ustala profile genetyczne badanych osób, które są potem ze sobą zestawiane. Ze względu na to, że profil genetyczny dziedziczony jest zawsze po rodzicach (w połowie po matce, w połowie po ojcu), test na ojcostwo w ciąży pozwala wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo w sposób jednoznaczny.

Test na ojcostwo w ciąży – inne próbki

Test na ojcostwo w ciąży wykonać można również z fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego. Ich pobranie odbywa się podczas badań prenatalnych (amniopunkcji po 15. tygodniu lub biopsji kosmówki po 11. tygodniu). Pobieranie próbek w ten sposób umożliwia dodatkowo wykonanie badań genetycznych w kierunku występowania wad, np. zespołu Downa. Bada się więc nie tylko ojcostwo, ale również stan zdrowia dziecka.

Do porównania pobierane są też próbki matki oraz mężczyzny. Mogą pochodzić z wymazu z policzka lub mikrośladów, czyli m.in. zużytej szczoteczki do zębów, używanych sztućców, niedopałka papierosa czy włosów w cebulkami. Specjalista porównuje profile genetyczne w ten sam sposób, jak przy pobraniu próbek z krwi lub teście po narodzinach i następnie wydaje jednoznaczny wynik potwierdzający albo wykluczający ojcostwo danego mężczyzny.


Zobacz też:

 


Umów badanie