Częste pytania - test po narodzeniu dziecka

Częste pytania test po narodzeniu dziecka

Poniżej przedstawiono częste pytania dotyczące testów na ojcostwo wykonywanych po narodzeniu dziecka. Jeżeli nie znajdą Państwo odpowiedzi na swoje pytania – zapraszamy do kontaktu 7 dni w tygodniu..

Jak się przygotować do badania ojcostwa

Jeżeli do badania pobierane są wymazy z wewnętrznej strony policzka, wówczas około 2 godziny przed pobraniem nie należy spożywać posiłków, pić, palić papierosów i żuć gumy. DNA jest niezmienne przez całe życie człowieka i na wyniki testów na ojcostwo nie wpływają przyjmowane lekarstwa, choroby i wiek badanej osoby.

Gdzie mogę wykonać badanie?

Dla Państwa wygody pobranie próbek do testu możliwe jest w prawie 200 współpracujących z nami punktach pobrań na terenie całej Polski. Można więc umówić się telefonicznie na wizytę w placówce medycznej, w najbardziej dogodnej lokalizacji. Po pobraniu próbki transportowane są do oddziału laboratoryjnego, gdzie odbywa się analiza. Wynik testu otrzymują Państwo w wybranej przez siebie formie, na przykład telefonicznie, mailowo, listem (możliwa jest również przesyłka dyskretna bez oznaczeń laboratorium). W przypadku testu przeprowadzanego dla własnej wiedzy, istnieje możliwość samodzielnego pobrania próbek w warunkach domowych za pomocą specjalnego, zamówionego wcześniej zestawu. 

Czy wynik testu zostanie uznany przez sąd?

Aby wynik testu był pełnowartościowym dowodem w sądzie, w czasie badania musi zostać zachowana procedura sądowa. Daje to pewność, że próbki pochodzą od właściwych osób. Wynik testu wykonanego do celów prywatnych może posłużyć jako dowód wstępny, a czasami – gdy obie strony się z nim zgadzają – zdarza się, że jest wystarczający. Naszym badaniom ufają sądy, prokuratura i specjaliści z którymi współpracujemy. Posiadamy prawie 10 lat doświadczenia w badaniach genetycznych a jakość naszych usług potwierdzają międzynarodowe certyfikaty. 

Czy każdy może zrobić badanie?

Badanie ojcostwa może zostać zlecone przez osobę pełnoletnią i nie jest do tego potrzebne żadne skierowanie. Osoba niepełnoletnia może wziąć udział w teście za zgodną prawnych opiekunów. Ustalenie ojcostwa z zachowaniem procedury sądowej może zlecić zarówno osoba prywatna jak i sąd. 

Czy badanie jest bezpieczne

Test na ojcostwo jest badaniem bezpiecznym. Analizuje się w nim DNA wyizolowany z próbek pochodzących od badanych osób. Standardowymi próbkami są wymazy z wewnętrznej strony policzka – ich pobranie trwa kilkanaście sekund, jest zupełnie bezbolesne i można je wykonać już w drugiej dobie życia. 

Czy może się zdarzyć, że badanie zakończy się niepowodzeniem i trzeba będzie je powtórzyć?

Pobranie próbek w postaci wymazów jest łatwe i istnieje minimalne ryzyko, że zostaną źle pobrane. Jeżeli jednak tak się stanie, pacjent ma zagwarantowane ponowne bezpłatne pobranie i analizę próbki. W przypadku analizy próbek niestandardowych, w zależności od upływu czasu i niekorzystnych warunków, może zdarzyć się, ze DNA będzie zdegradowane i analiza nie będzie możliwa. Wówczas do analizy za dodatkową opłatą trzeba włączyć do badania kolejna próbkę. 

 


Umów badanie