Czym jest test NIFTY
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o teście NIFTY
Celem testu NIFTY jest określenie ryzyka, czy dziecko przebywające w łonie matki może być obciążone jedną z trzech najczęściej występujących wad chromosomalnych tj. Zespołem Downa (trisomia 21), Zespołem Edwardsa (trisomia 18) lub Zespołem Patau (trisomia 13). Dodatkowo test określa ryzyko wystąpienia aneuploidii chromosomów płci (monosomia X (zespół Turnera), XXY (zespół Klinefeltera ), XXX, XYY oraz zespołu mikrodelecji (5p (zespół kociego krzyku), 1p36, 2q33.1.).
Czułość tego badania jest bardzo wysoka – wynosi 99%. Jednocześnie jest ono w pełni bezpieczne dla matki i dziecka.
Test NIFTY: prosta procedura – pewny wynik
Samo wykonanie testu NIFTY jest dla pacjentki bardzo proste i bezproblemowe. Wystarczy ok. 10 ml krwi z żyły odłokciowej, ponieważ jest to badanie wykorzystujące wolne płodowe DNA (DNA dziecka krążące w krwiobiegu matki). Badanie przypomina rutynowe testy kontrolne, którym ciężarna poddaje się każdego miesiąca.
Test NIFTY: wczesna diagnostyka i wysoka czułość
Test NIFTY można wykonać ok. 10. tygodnia ciąży. Już wtedy ilość płodowego DNA we krwi matki jest wystarczająca, aby móc wydać pewny i jednoznaczny wynik. Test NIFTY przeprowadzany jest przy użyciu najczulszych metod na świecie. Do badania wykorzystywany jest zaawansowany sprzęt laboratoryjny o bardzo dużej dokładności.
Czy istnieją inne genetyczne badania prenatalne w kierunku nieprawidłowości w chromosomach?
Tak. Jednym z nich jest test SANCO, który jest jedynym nieinwazyjnym prenatalnym testem genetycznym wykonywanym w Polsce. Jego czułość wynosi ponad 99%, a pacjentka z lekarzem może wybrać jeden z dwóch zakresów (podstawowy i rozszerzony). Podobnie jak przy teście NIFTY do badania wykorzystuje się próbkę krwi kobiety.