Geny mają wpływ na dojrzewanie płciowe dziewczynek

Geny mają wpływ na dojrzewanie płciowe dziewczynek

geny_a_dojrzewanie_płciowe-300x225Według ustaleń specjalistów moment, w którym dziewczynka osiąga dojrzałość płciową regulowany jest przez setki genów. O rezultatach najnowszego eksperymentu możemy przeczytać w czasopiśmie Nature. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki niemu uda się niebawem odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wczesne dojrzewanie zwiększa ryzyko zapadalności na niektóre choroby.

 Za pierwszą menstruację odpowiadają geny

Pierwszy okres może pojawić się w różnym wieku. Dotyczy to nawet dziewczynek należących do tej z tej samej rodziny, a jest to uwarunkowane genetycznie. Specjaliści ze 166 instytutów badawczych przeprowadzili analizę DNA ponad 180 tysięcy kobiet. Jest to jak dotąd największe przedsięwzięcie naukowe tego rodzaju. W efekcie odkryli oni, że na dojrzewanie wpływają setki genów. Za to kiedy wystąpi pierwsza menstruacja odpowiada zazwyczaj tzw. „genomowe piętnowanie rodzicielskie” – rzadkie zjawisko, polegające na różnej ekspresji genów, która uzależniona jest od ich rodzicielskiego pochodzenia. Odkrycie to sugeruje, że geny otrzymane od jednego rodzica mogą mieć większe znaczenie dla dojrzewania płciowego córki niż geny drugiego. Podczas badań zidentyfikowano ponad 100 regionów genomu ludzkiego związanych z dojrzewaniem, analizy wskazują jednak, że może ich być tysiące.

Styl życia

Dane pochodzące z UK Biobank podają, że większość dziewczynek zaczyna miesiączkować między 10 a 15 rokiem życia (średnia wieku wynosi ok. 12-13 lat). Chociaż geny mają tutaj bardzo istotne znaczenie, równie ważne w tym przypadku wydają się być także inne elementy. Należy do nich np. indeks masy ciała (BMI) czy aktywność fizyczna.

Naukowcy twierdzą, że wiek w którym dziewczynka dostaje swój pierwszy okres ma ścisły związek z ryzykiem zachorowania na choroby przewlekłe. Specjaliści podkreślają, jak ważne jest ustalenie wszystkich czynników genetycznych warunkujących dojrzewanie płciowe. To kiedy wystąpi pierwsza miesiączka (menarche) może wpływać na stan zdrowia kobiety w przyszłym życiu, a w tym na pojawienie się takich chorób, jak cukrzyca, choroby układu krążenia oraz rak piersi.


Umów badanie