Pobranie próbek do badania ojcostwa w ciąży

Kto bierze udział w teście na ojcostwo w ciąży?

Testy na ojcostwo realizuje się przeważnie wtedy, gdy dziecko jest już na świecie. Niektórym rodzicom zależy jednak na poznaniu prawdy jeszcze przed jego narodzinami. Do niedawna ojcostwo w ciąży można było ustalić wyłącznie przy okazji diagnostycznych badań prenatalnych (biopsji kosmówki oraz amniopunkcji). Jak wiadomo zabiegi te niosą ze sobą ryzyko zagrażających zdrowiu powikłań. 

Na szczęście istnieją już dużo bezpieczniejsze metody ustalania ojcostwa na etapie prenatalnym, a są nimi nieinwazyjnie testy na ojcostwo w ciąży.

Jak to możliwe?

Badanie na ojcostwo w ciąży, podobnie jak każde badanie genetyczne polega na porównaniu profili genetycznych wszystkich jego uczestników. Profil genetyczny to taki „genetyczny odcisk palca”, który jest indywidualny dla każdego człowieka, a który otrzymuje się w wyniku zaawansowanej analizy DNA. W tradycyjnym teście na ojcostwo, wykonywanym dopiero po zakończeniu ciąży analizie podlegają próbki materiału genetycznego pochodzącego od domniemanego ojca oraz dziecka. A jak to wygląda w przypadku testu na ojcostwo w ciąży? Czy istnieje jakiś sposób na pozyskanie DNA dziecka rozwijającego się jeszcze w łonie matki? Kto bierze udział w tym badaniu?

Wszystko dzięki obecności płodowego DNA…

Okazuje się, że we krwi każdej ciężarnej kobiety oprócz jej własnego DNA znajduje się również DNA dziecka (tzw. cffDNA). Dostaje się ono do krwioobiegu przyszłej mamy drogą łożyskową. Na początku ciąży są to oczywiście śladowe ilości, z każdym tygodniem stężenie płodowego DNA jednak sukcesywnie wzrasta. Właśnie dlatego próbkę do testu na ojcostwo w ciąży stanowi kilka mililitrów krwi żylnej domniemanego ojca oraz matki. Z pobranego materiału izoluje się następnie DNA i poddaje szczegółowej analizie.

Bezpiecznie, pewnie, bezinwazyjnie

Test realizowany w trakcie ciąży charakteryzuje się tak samo wysoką czułością jak badanie wykonywane w trybie standardowym. Test albo wykluczy danego mężczyznę jako biologicznego ojca, albo potwierdzi jego pokrewieństwo z dzieckiem na ponad 99,99%. Uzyskany wynik jest zatem całkowicie pewny i niepodważalny. Należy na koniec jeszcze raz podkreślić, że test na ojcostwo w ciąży nie stanowi nawet najmniejszego zagrożenia dla matki oraz rozwijającego się płodu.


Umów badanie