Pobranie próbek do badania ojcostwa w ciąży

Pobranie próbek do badania ojcostwa w ciąży

Pobranie próbek do badania ojcostwa w ciąży

Próbki DNA dziecka do badania na ojcostwo w ciąży pobierane są z krwi matki, płynu owodniowego albo fragmentów kosmówki, w zależności od wybranego typu testu. Próbki matki i mężczyzny to albo krew i wymaz z policzka albo mikroślady. Niezależnie od pobranych próbek, wynik testu zawsze jest pewny i jednoznaczny.

Pobranie próbek – test na ojcostwo w ciąży z krwi

Do badania ojcostwa w ciąży z krwi od matki pobierana jest krew, co przypomina standardową morfologię. Ekspert pobiera krew z żyły łokciowej, więc jest to szybkie i bezpieczne. Krew posiada zarówno DNA matki, jak i dziecka, dzięki czemu uzyskuje się obie próbki jednocześnie. DNA dziecka izoluje się z krwi matki – już od 4. tygodnia ciąży jest tam obecne, natomiast od 8.tygodnia materiału jest wystarczająco dużo, by zrealizować badanie.
Od mężczyzny próbką jest wymaz z policzka, którego wykonanie jest bardzo komfortowe. Pobranie próbek może odbyć się w miejscu blisko zamieszkania – do dyspozycji jest ponad 200 różnych punktów w całej Polsce.

Pobranie próbek – test na ojcostwo w ciąży podczas badań

Pobranie próbek DNA dziecka odbywa się podczas amniopunkcji pod kontrolą USG. Lekarz pobiera fragment kosmówki lub płynu owodniowego. Jest to niemal w 100% bezpieczne – pobranie odbywa się na nowoczesnym sprzęcie i przez doświadczonego lekarza. Przy tej metodzie test wykonuje się po 15. tygodniu ciąży. Można połączyć go z badaniem w kierunku wad genetycznych płodu. Pobranie próbki wykonuje się w gabinecie specjalisty.

Próbki od rodziców pobrane są z tzw. mikrośladów. Mogą być nimi przykładowo zużyte gumy do żucia, szczoteczki do zębów, chusteczki higieniczne, włosy z cebulkami, niedopałki papierosów czy paznokcie ze skórkami. Pobranie tych próbek nie wymaga udziału eksperta.

Pobranie próbek – pewność wyniku

Nie ma znaczenia, z jakich próbek wykonywany jest test DNA – jego wynik zawsze będzie jednoznaczny. Dzięki temu można wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo w sposób pewny. Dlaczego? Ma to związek z tym, że DNA człowieka jest przez całe życie niezmienne i unikalne, niezależnie od tego, z jakiej próbki zostanie pobrane. DNA wykształca się już w łonie matki, dlatego wynik testu będzie taki sam w ciąży, jak i po narodzinach dziecka. DNA będzie identyczne zarówno we krwi, jak i płynie owodniowym czy nawet zużytej gumie do żucia. Każda próbka, w której znajduje się DNA osoby badanej, nadaje się więc do wykonania testu genetycznego na ojcostwo.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o badaniu


Umów badanie