Testy na ojcostwo w ciąży - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Testy na ojcostwo w ciąży – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

ZadzwońTesty na ojcostwo w ciąży wykonują jedyne nieliczne laboratoria w Polsce, ale i na świecie. W związku z tym istnieje wiele pytań i wątpliwości związanych z tym badaniem. W poniższym artykule tłumaczymy na czym polegają badania na ojcostwo w ciąży i odpowiadamy na najczęściej spotykane pytania w tym temacie.

 

🔍 Jak sprawdzić ojcostwo w czasie ciąży?

Ojcostwo w czasie ciąży można sprawdzić zlecając test na ojcostwo w ciąży. Badanie ojcostwa w ciąży dostępne jest od 8 tygodnia ciąży – z krwi matki lub od 15 tygodnia ciąży – wtedy do badań pobierany jest płyn owodniowy. Istnieje również możliwość sprawdzenia ojcostwa od 10. tygodnia ciąży – wykorzystując tę samą metodę, co w badaniu od 8 tc. Dzięki pakietowi badań Pewna Mama wykonasz test na ojcostwo w ciąży i badanie NIFTY (sprawdzające zdrowie dziecka pod kątem aż 70 chorób genetycznych)! Tutaj dowiesz się więcej!

 

👉Jak można zamówić test na ojcostwo w ciąży?

📅 Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę (oddzwonimy w celu potwierdzenia umówienia wizyty)

📞 Telefonicznie 665 761 161siedem dni w tygodniu!

📧 Mailowo biuro@testdna.pl

💬 Na dyskretnym czacie: dostępnym na naszej stronie!

 

🔬 Jakie badania wchodzą w skład pakietu Pewna Mama?

Pakiet Pewna Mama (dostępny od 10 tygodnia ciąży) zawiera:

  • test na ojcostwo z krwi matki – realizowany w laboratorium BGI DNA Service Center w Hong Kongu
  • test NIFTY – prenatalny test badający dziecko pod kątem występowania chorób genetycznych

Więcej informacji na temat pakietu Pewna Mama znajdziesz tutaj..

 

📄 Co zawiera wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Wynik testu na ojcostwo w ciąży zawiera przede wszystkim słowną interpretację rezultatu (czyli wskazuje, z jakim prawdopodobieństwem badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka). Na wyniku znajdują się ponadto tabela zawierająca liczbę analizowanych markerów SNP oraz liczbę wspólnych markerów SNP (domniemanego ojca oraz dziecka). Dzięki temu w sposób obrazowy możemy zobaczyć efekty przeprowadzonej analizy genetycznej. Dodatkowo wynik zawiera opis wykorzystanej metody oraz pieczątki laboratorium wykonującego analizy.

 

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży warto zrobić już na etapie ciąży. Informacja jaką niesie za sobą wynik badania pozwoli uporządkować sprawy prywatne oraz kwestie prawne (m.in. tworzy podstawę do uznania ojcostwa oraz możliwość o ubieganie się o alimenty). Ponadto dzięki wynikowi rozwiewane są wątpliwości, co pozwala na spokojne przygotowywania do roli rodziców.

 

🧪 Czy test na ojcostwo w ciąży trzeba powtarzać?

Nie – test na ojcostwo w ciąży wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane w tym badaniu fragmenty DNA nie zmieniają się. Badanie na ojcostwo w ciąży daje tak samo pewny i jednoznaczny wynik, jak badanie realizowane po narodzinach dziecka.

 

👶 Kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Badanie na ojcostwo można zrealizować już na etapie ciąży: od 8 tygodnia z krwi matki (jest to najwcześniej dostępne badanie ojcostwa w Polsce), od 10 tygodnia (z krwi matki w pakiecie Pewna Mama wraz z testem NIFTY) oraz od 15 tygodnia – na podstawie płynu owodniowego.

 

🧬 Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę wymaz do testu na ojcostwo w ciąży?

Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego najczęściej wykonywane jest prawidłowo. Jeśli na wymazówce nie będzie odpowiedniej ilości DNA, masz gwarancję – kolejne pobranie jest w cenie.

 

🙏 Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?

Test na ojcostwo w ciąży z krwi matki (od 8 i 10 tygodnia ciąży) jest pewny i bezpieczny. Od matki pobierana jest krew jak w przypadku standardowej morfologii, natomiast od ojca – wymaz z policzka (jego pobranie jest bardzo proste) lub mikroślady (włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia i próbki krwi).

Test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży odbywa się na podstawie płynu owodniowego pobranego od matki. Współpracujemy z najlepszymi ginekologami w kraju dlatego aby nasze Pacjentki czuły się pewnie. Natomiast ojciec, jak i matka mogą dostarczyć dowolne próbki – wymazy z policzka albo próbki dyskretne (np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, guma do żucia, niedopałek papierosa, włosy z cebulkami itp.)

 

🏘 Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

🏥 W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

Współpracujemy z ponad 200 przychodniami w całej Polsce, umówimy Cię na pobranie krwi do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Jeżeli chcesz zlecić test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ciąży, wtedy umówimy Cię na pobranie płynu owodniowego do jednego z kilku najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce.

Umów wizytę: formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę

 

🕐 Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

W przypadku testu na ojcostwo od 8 i 10 tygodnia ciąży na wynik czeka się około 7-12 dni roboczych. Jeżeli natomiast wykonujemy badanie ojcostwa z płynu owodniowego lub kosmówki (od 15 tygodnia ciąży) wynik otrzymasz w 5-10 dni roboczych.

 

📄 Jak otrzymam wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Wynik otrzymasz w sposób zaznaczony na formularzu zlecenia badania. Możesz otrzymać go on-line i/lub wysyłkowo bądź odebrać w wybranej przychodni.

 

💰 Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym CENNIKU.

 

💸 Czy można opłacić badanie na raty?

Tak – koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty (5-60 rat). Wystarczy zostawić swój numer telefonu, by dział finansowy skontaktował się w tej sprawie. Gwarancja kredytowa zostanie przesłana kurierem w ciągu 2 dni – nie trzeba więc udawać się do banku. Pod uwagę brane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury. Poczytaj więcej o ratach…

 

Czy test na ojcostwo w ciąży można zrobić na NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt badań medycznych – które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób etc. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.

 

💳 Jak zapłacić za test na ojcostwo w ciąży?

Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: tradycyjnym przelewem bankowym, przelewem internetowym albo przekazem pocztowym. Najpierw wpłacany jest zadatek w wysokości 500zł. Następnie w przypadku pobrania próbek w placówce pierwsza część opłaty (100-200 złotych – zależnie od placówki) często zostaje uiszczona na miejscu (otrzymasz stosowną informację).

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące badań na ojcostwo w ciąży, nie czekaj! Zadzwoń na naszą infolinię. Odpowiemy na każde pytanie!


Umów badanie