Sprawdzenie ojcostwa w ciąży - jak ustalić ojcostwo w ciąży?

Sprawdzenie ojcostwa w ciąży

sprawdzenie ojcostwa w ciąży

Już od pierwszego trymestru możliwe jest w pełni wiarygodne sprawdzenie ojcostwa w ciąży. Należy pobrać próbki DNA dziecka, mężczyzny i kobiety do testu DNA, które są następnie porównywane. W przypadku dziecka można zrobić to na 2 sposoby: korzystając z wyizolowanego DNA z krwi matki lub fragmentów kosmówki albo płynu owodniowego.

Sprawdzenie ojcostwa w ciąży – próbki dziecka pobrane z krwi matki

Sprawdzenie ojcostwa w ciąży polega na wykonaniu testu DNA, co można zrobić już od 8.tygodnia ciąży, używając wyizolowanego DNA dziecka z krwi matki. Ten sposób pobierania próbek wymaga pobrania krwi od kobiety (jak do badania morfologicznego), a następnie izolacji DNA dziecka. Dzięki temu, że krwiobieg matki zawiera materiał genetyczny dziecka, który już nigdy się nie zmieni, jest to możliwe. Próbka od mężczyzny to wymaz z policzka.

Po pobraniu próbek DNA potrzebnych do badania, w laboratorium zostają ustalone profile genetyczne – dla każdego taki profil jest unikatowy, jednak dziedziczony po połowie od matki i ojca. Zestawienie ze sobą profili DNA gwarantuje jednoznaczne wykluczenie albo potwierdzenie ojcostwa nawet na tak wczesnym etapie ciąży.

Sprawdzenie ojcostwa w ciąży – inne próbki

Do testu na ojcostwo można wykorzystać także DNA dziecka zawarte we fragmentach kosmówki albo płynu owodniowego. Pobiera się je, wykonując badania prenatalne po 11. albo 15. tygodniu ciąży – biopsję kosmówki lub amniopunkcję. Te badania w ciąży umożliwiają dodatkowo wykrycie ewentualnych chorób i nieprawidłowości genetycznych u dziecka.

Sprawdzenie ojcostwa w ciąży z tych próbek DNA dziecka przebiega identycznie, jak każdy test DNA na ojcostwo, więc konieczne są też próbki mężczyzny i matki. Można pobrać je zarówno z wymazów z policzka i przedmiotów takich jak zużyte szczoteczki do zębów, paznokcie ze skórkami, używane sztućce czy zużyta guma do żucia. Specjalista ustala profile DNA dziecka, mężczyzny i matki, a potem je ze sobą porównuje, co zapewnia jednoznaczny wynik.


Zobacz też:

 


Umów badanie