Test na ojcostwo w czasie ciąży - tak samo pewny jak po porodzie

Test na ojcostwo w czasie ciąży

test na ojcostwo w czasie ciążyTest na ojcostwo w czasie ciąży daje identyczną pewność wyniku jak ten realizowany po narodzinach. W celu jego wykonania, konieczne jest pobranie próbek DNA osób badanych i ich porównanie. Od dziecka próbkę pobrać można na dwa sposoby: izolując jego DNA z krwi matki lub pobierając fragment kosmówki albo płynu owodniowego. Taki test wykonać można już od 8., po 11. albo 15. tygodniu ciąży.

Test na ojcostwo w czasie ciąży – próbki z krwi matki

Ten sposób pobierania próbek umożliwia wykonanie testu na ojcostwo w czasie ciąży już od 8. tygodnia. Pobierana zostaje krew od matki w taki sposób, jak do zwykłego badania morfologicznego. Następnie z jej krwi laboratorium izoluje DNA dziecka. Pozwala na to fakt, że krąży ono w krwiobiegu matki niemal od początku ciąży. Od 8. tygodnia znajduje się go tam już bardzo dużo, więc test na ojcostwo w czasie ciąży może zostać wykonany.

Oprócz pobrania próbki DNA dziecka, konieczne jest również użycia próbek mężczyzny. Od niego zostaje pobrana próbka z wymazu z policzka. Specjalista ustala później tzw. profile genetyczne dziecka, mężczyzny i matki, a potem je porównuje. Dzięki temu można w sposób jednoznaczny wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo danego mężczyzny.

Test na ojcostwo w czasie ciąży – inne próbki

Przed narodzinami dziecka można skorzystać również z innego sposobu pobierania próbek, który polega na pobraniu fragmentów kosmówki albo płynu owodniowego. Jest to wykonywane w czasie badań w ciąży – biopsji kosmówki albo amniopunkcji po 11. lub 15. tygodniu ciąży. Można wtedy nie tylko pobrać próbki DNA do testu na ojcostwo, ale również otrzymać ważne informacje na temat stanu zdrowia dziecka. Jest to możliwe dzięki dodatkowej analizie pod kątem występowania wad genetycznych, np. zespołu Downa.

Konieczne jest też pobranie próbki matki i mężczyzny, co można zrobić z wymazu z policzka albo mikrośladu. Mikroślady to m.in. zużyta szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, paznokcie ze skórkami czy używane sztućce. Po pobraniu próbek DNA od wszystkich badanych ustala się profile genetyczne. Następnie porównuje je ze sobą i wydaje jednoznaczny wynik.


Zobacz też:


Umów badanie