W ciąży czy po porodzie - kiedy wykonać test na ojcostwo?

W ciąży czy po porodzie – kiedy wykonać test na ojcostwo?

Na pytanie postawione w temacie nie da się udzielić jednej odpowiedzi. To kiedy zdecydujemy się wykonać test ojcostwa zależy od wielu czynników. Choć większość badań tego typu zlecanych jest po porodzie, to jednak trzeba mieć świadomość możliwości jakie daje nam dzisiejszą genetyka, a są nimi m.in. testy DNA na ojcostwo w ciąży. Warto je wykonywać? A może poczekać z tym do rozwiązania?

Test na ojcostwo w ciąży

Ciąża jest czasem oczekiwania na nadejście potomstwa. Z uwagi na troskę o prawidłowy rozwój dziecka każda przyszła matka powinna dbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Ten drugi czynnik będzie miał w tym kontekście szczególne znaczenie. Wszystkie kobiety spodziewające się dziecka muszą być świadome negatywnych skutków długotrwałego stresu. Jak jednak zachować komfort i równowagę psychiczną nie mając pewności co do ojcostwa? W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie badanie na ojcostwo w ciąży. Podejmując decyzję o jego zleceniu warto jednak wiedzieć, że może się to odbywać na dwa sposoby…

  • Ustalenie ojcostwa podczas diagnostycznych badań prenatalnych

Ustalenie ojcostwa w ciąży może nastąpić przy okazji diagnostycznych badań prenatalnych, zwanych inaczej rozstrzygającymi. Badania tego typu prowadzi się w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń u rozwijającego się płodu. W przypadku, gdy badanie to uwzględnia jednoczesne ustalenie ojcostwa, część pobranego materiału, a więc w zależności od zastosowanej metody płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki, przeznacza się do analizy DNA w celu określenia biologicznego pokrewieństwa. Od domniemanego ojca pobierany jest najczęściej wymaz z policzka lub też mikroślad (np. włosy). Należy pamiętać, że wszystkie diagnostyczne badania prenatalne wymagają ingerencji w ciało kobiety, co wiąże się z kolei z niewielkim ryzykiem powikłań. Jest to jeden z powodów, dla którego powinno się je robić tylko w sytuacji wystąpienia wyraźnych wskazań medycznych. Amniopunkcję wykonuje się zwykle między 13 a 15 tygodniem ciąży, natomiast biopsję kosmówki po 11 tygodniu.

  • Bezpieczny test DNA na ojcostwo w ciąży

Drugą, dużo bezpieczniejszą i bardziej komfortową metodą jest genetyczny test DNA na ojcostwo w ciąży. Jako próbkę do badania wykorzystuje się w nim zaledwie kilka ml krwi ciężarnej kobiety, ze znajdującym się w niej płodowym DNA, oraz kilka ml krwi pobranej od domniemanego ojca. Płodowe DNA zaczyna się pojawiać w krwioobiegu matki po upływie ok. miesiąca od poczęcia i stopniowo zwiększa swoją objętość. 8. tydzień jest to najlepszy moment na wykonanie badania.

Dlaczego warto zrobić test DNA na ojcostwo w ciąży?

Test DNA na ojcostwo w ciąży jest całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i można go wykonać już od 8 tygodnia. Zarówno przyszła mama, jak i domniemany ojciec nie muszą zatem czekać całych 9 miesięcy na poznanie prawdy. Skuteczność metody jest identyczna jak podczas badania prowadzonego standardowym trybem (po urodzeniu) i wynosi 100% dla wykluczenia ojcostwa oraz powyżej 99,99% dla jego potwierdzenia.

Jakie są wady testu DNA na ojcostwo w ciąży?

Największą wadą testu DNA na ojcostwo w ciąży jest na pewno sama jego cena, która wynosi aż 6000 zł. Dla porównania za test na ojcostwo przy okazji badań diagnostycznych zapłacimy 2000zł, natomiast za prywatny test na ojcostwo wykonywany w trybie standardowym niecałe 1300 zł.


Umów badanie