Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega test wolnego DNA płodowego? Cena badania
Badania wolnego płodowego DNA można wykonać już po 8-10. tygodniu ciąży. Są one nieinwazyjne, ponieważ próbkę stanowi niewielka ilość krwi pobranej od ciężarnej. Wykorzystywane są w diagnostyce prenatalnej oraz do ustalenia ojcostwa w czasie ciąży. Kiedy warto wykonać test wolnego DNA płodowego? Ile kosztuje badanie cffDNA? Sprawdźmy.
Spis treści:
- Badania wolnego płodowego DNA – na czym polegają?
- Test wolnego DNA płodowego – jakie są wskazania do jego wykonania?
- Test wolnego DNA płodowego – jak interpretować jego wynik?
- Badania wolnego płodowego DNA – cena testów
Czy wiesz, że… Badaniem prenatalnym opartym na analizie wolnego płodowego DNA, które zostało wykonane już ponad 10 000 000 razy na całym świecie jest test NIFTY. Wyróżnia się także ubezpieczeniem oraz szerokim zakresem badanych nieprawidłowości. Więcej dlaczego warto wykonać NNIFTY w dalszej części artykułu…
Masz pytania o badania wolnego płodowego DNA?
Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych, niezobowiązujących konsultacji 7 dni w tygodniu. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Badania wolnego płodowego DNA – na czym polegają?
Badania wolnego płodowego DNA (inaczej badania NIPT lub testy wolnego DNA płodowego) w diagnostyce prenatalnej wykonuje się w celu wykrycia ryzyka wystąpienia u dziecka najczęstszych trisomii (np. trisomii 21 odpowiedzialnej za zespół Downa) oraz innych chorób genetycznych. Analizują one materiał genetyczny dziecka (cffDNA), który krąży w krwiobiegu matki. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi, które do tego służą, jest badanie NIFTY pro. Test wolnego DNA płodowego o najszerszym zakresie spośród wszystkich badań NIFTY identyfikuje aż 94 różne choroby genetyczne, pozwala także określić na życzenie rodziców płeć dziecka.
Czym jest wolne płodowe DNA (cffDNA)? Są to krótkie krótkie, często porwane fragmenty DNA płodu. Przedostają się do krwiobiegu matki w czasie ciąży głównie przez łożysko. Razem z DNA pochodzącym od matki wchodzą w skład wolnego pozakomórkowego DNA (cfDNA), które można zbadać.
Test wolnego DNA płodowego – jakie są wskazania do jego wykonania?
Badania wolnego płodowego DNA są zalecane dla wszystkich ciężarnych. W szczególności jednak prenatalny test wolnego DNA płodowego warto wykonać, gdy:
- lekarz skierował ciężarną na inwazyjne badania prenatalne (np. amniopunkcję) ze względu na podejrzenie trisomii 21.,
- badania prenatalne I trymestru (PAPP-A, test złożony) wskazały na podwyższone ryzyko wystąpienia trisomii,
- para otrzymała nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPP-A),
- przyszła mama ma powyżej 35 lat,
- w rodzinie lub w poprzednich ciążach zdarzały się przypadki chorób genetycznych.
Test wolnego DNA płodowego (cffDNA) – jak interpretować jego wynik?
Na wynik testu wolnego DNA płodowego oczekuje się zwykle kilka, kilkanaście dni roboczych. Jeśli badanie wolnego płodowego DNA (cffdna) wskaże na wysokie ryzyko wystąpienia danej choroby, konieczna jest dalsza diagnostyka, która jest inwazyjna. Jednak prawidłowy wynik testu wolnego DNA płodowego nie wymaga już potwierdzenia amniopunkcją jeśli np. podejrzewana byłą trisomia 21. (zespół Downa).
Jak wygląda przykładowy wynik badania?
Czytaj więcej: Wynik testu NIFTY pro – jak wygląda, o czym informuje?
Badania wolnego płodowego DNA – cena testów
Badania wolnego płodowego DNA nie są refundowane w Polsce. Koszt testu prenatalnego kształtuje się na poziomie około 2000-3000 złotych.
Jaka jest cena NIFTY pro?
W przypadku badania NIFTY pro cena wynosi 2397 złotych, obejmuje ona nie tylko analizę próbki pod kątem 94 różnych chorób genetycznych i wydanie wyniku, ale także:
- określenie płci na życzenie,
- konsultację nieprawidłowego wyniku testu wolnego DNA płodowego NIFTY pro z lekarzem genetykiem,
- pobranie materiału w placówce medycznej lub w domu.
U nas opłatę za badanie NIFTY pro można rozłożyć na raty. Badanie można wykonać w całej Polsce w blisko 300 punktach pobrań oraz z poraniem próbki w domu.
Więcej informacji o cenie oraz umówieniu badania udzielamy pod numerem tel. 665 761 161
Ubezpieczenie NIFTY
Badanie wolnego płodowego DNA NIFTY pro jest również objęte ubezpieczeniem. Jeśli test NIFTY pro da nieprawidłowy rezultat i zajdzie konieczność wykonania diagnostyki inwazyjnej, para otrzymuje zwrot kosztów do kwoty około 2600 złotych. Ubezpieczenie działa także w sytuacji, gdy badanie da wynik fałszywie negatywny – z tego tytułu można zyskać odszkodowanie w kwocie do nawet 2100 000 złotych. Są to bardzo rzadkie sytuacje, ale tylko w NIFTY pro rodzice mogą liczyć na odszkodowanie (dotyczy to wszystkich 94 badanych chorób).
Dlaczego warto wykonać NIFTY pro?