Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?

Jeszcze kilka lat temu  ojcostwo można było ustalić dopiero po narodzinach dziecka. Obecnie jest to możliwe na długo przed porodem. Nie trzeba więc już czekać całych 9 miesięcy, aby pozbyć się niepewności. Pojawia się jednak pytanie czy takie testy są bezpieczne. Każde tego typu badanie wiąże się przecież z ingerencją w ciało kobiety, jak i  dziecka.

Bezpieczeństwo testów jest uzależnione od zastosowanej metody. Ojcostwo w czasie ciąży można bowiem ustalić na dwa sposoby: przy okazji badań prenatalnych oraz za pomocą testu DNA opartego na analizie krwi matki.

Ustalenie ojcostwa przy okazji badań prenatalnych

Badania prenatalne – przesiewowe czy też diagnostyczne – wykonuje się wówczas, gdy istnieje ryzyko, że rozwijające się jeszcze w macicy dziecko może być obciążone wadą genetyczną. Należy jednak pamiętać, że badania te wiążą się niestety z niewielkim ryzykiem powikłań – dotyczy to w szczególności badań wykonywanych w celach diagnostycznych, a więc amniopunkcji i biopsji kosmówki.

Bezpieczny test na ojcostwo w ciąży

Innowacyjnym, całkowicie bezpiecznym testem na ojcostwo w czasie ciąży jest badanie wykonywane z krwi matki Ta nowatorska metoda, dostępna jest na polskim rynku dopiero od kilku lat. Cała procedura badania przebiega w kilku bardzo prostych krokach.

Pierwszym z nich jest pobranie krwi od matki oraz domniemanego ojca. W osoczu ciężarnej kobiety, oprócz jej własnego materiału genetycznego, znajduje się również materiał pochodzący od dziecka – tzw. cffDNA – to właśnie dzięki obecności tego wolnego DNA możliwe jest ustalenie ojcostwa jeszcze w czasie życia płodowego. Uzyskane w ten sposób profile genetyczne podlegają w następnej kolejności wnikliwej analizie bioinformatycznej, polegającej na porównaniu DNA pochodzącego od wszystkich badanych osób, w tym przypadku matki, dziecka oraz domniemanego ojca. Czas oczekiwania na wynik wynosi około 2-3 tygodni.

Ogromną zaletę testu DNA na ojcostwo w ciąży stanowi przede wszystkim jego całkowite bezpieczeństwo. Rodzice nie muszą się więc obawiać, że narażają malucha na jakiekolwiek ryzyko. Brak zagrożeń jest powodem, dla którego badanie można zrealizować od 8 tygodnia ciąży (ilość wolnego DNA płodu jest wówczas wystarczająca). Wymieniając zalety testu nie można oczywiście pominąć jego wyjątkowo wysokiej skuteczności, która będzie taka sama jak w przypadku badań wykonywanych już po przyjściu potomka na świat. Test jest w stanie potwierdzić ojcostwo na ponad 99,99% lub je 100% wykluczyć.


Umów badanie