Dlaczego warto ustalić ojcostwo jeszcze w czasie ciąży?

Dlaczego warto ustalić ojcostwo jeszcze w czasie ciąży?

Wielu przyszłych rodziców nie jest świadomych tego, że ojcostwo można ustalić jeszcze przed narodzinami dziecka. Istnieją bowiem metody, które w skuteczny i bezpieczny sposób pozwalają na wykluczenie, bądź też potwierdzenie ojcostwa jeszcze w czasie ciąży – a wszystko dzięki narzędziom, jakie daje nam współczesna genetyka i biotechnologia.

Ojcostwo w czasie ciąży można ustalić na dwa sposoby: przy okazji diagnostycznych badań prenatalnych oraz za pomocą bezinwazyjnego testu DNA. Druga metoda cieszy się ostatnio szczególnym zainteresowaniem. Dlaczego?

Zaletą testu jest przede wszystkim jego nieinwazyjny charakter. Próbkę stanowi 10 ml krwi żylnej matki, w której krąży wolne DNA dziecka (tzw.cffDNA) oraz domniemanego ojca. Należy zaznaczyć, że badanie to nie wiąże się żadnym ryzykiem powikłań – w przeciwieństwie do metod wykorzystywanych podczas ustalania ojcostwa przy okazji badań prenatalnych. Wynik genetycznego testu na ojcostwo w ciąży jest jednocześnie tak samo skuteczny, jak ten realizowany już po rozwiązaniu, ojcostwo zostaje zatem potwierdzone w ponad 99,99% lub wykluczone na 100%. To jednak nie wszystko! Badanie DNA na ojcostwo w ciąży niesie ze sobą znacznie więcej korzyści. Jakich?

Liczy się przede wszystkim spokój…

Chyba dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka najważniejszy będzie spokój i komfort psychiczny. Przyszła mama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że stres ma bardzo niekorzystny wpływ zarówno na jej własne zdrowie, jak i stan rozwijającego się płodu. Lęk wynikający z wątpliwości co do ojcostwa takiego spokoju niestety nie zapewni. W tym przypadku wykonanie genetycznego testu na ojcostwo może okazać się niezwykle pomocne, a czasem wręcz zbawienne. Dzięki niemu kobieta nie będzie musiała czekać długich 9 miesięcy na poznanie prawdy, gdyż test można wykonać już od 8 tygodnia ciąży.

Bezpieczna i pewna przyszłość…

Wiedza na temat ojcostwa pozwala nie tylko w pełniejszy sposób cieszyć się z oczekiwania na potomstwo, ale też lepiej przygotować do przyszłej roli i nadchodzących zmian. Ma to również dość istotne znaczenie w kontekście planowania przyszłości – swojej oraz dziecka – a także wydatków związanych z ciążą i wychowaniem.


Umów badanie