Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży

Pod pojęciem nieinwazyjnego testu na ojcostwo w ciąży kryje się nowatorska metoda analizy DNA, która pozwala na wykluczenie mężczyzny jako biologicznego ojca ze 100% pewnością, bądź też potwierdzenie ojcostwa na ponad 99,999%. Uzyskanie rezultatu o tak wysokim wskaźniku prawdopodobieństwa jest efektem złożonego, wieloetapowego procesu. Nasuwa się zatem pytanie o cenę tego badania.

Cena bezpiecznego testu DNA na ojcostwo w ciąży wynosi 6000 zł. Dla porównania, za test na ojcostwo wykonywany przy okazji badań prenatalnych klient zapłaci już tylko 2500 zł. Skąd ta rozbieżność?

Nowoczesna metoda analizy

Aby test na ojcostwo w ciąży mógł dać pewny i jednoznaczny wynik potrzebna jest nie tylko ogromna wiedza i doświadczenie personelu medycznego, ale też dostęp do specjalistycznego sprzętu, który umożliwi przeprowadzenie zaawansowanej analizy bioinformatycznej. Należy mieć również na uwadze, że próbkę do testu na ojcostwo w ciąży stanowi 10 ml krwi obwodowej ciężarnej kobiety. To właśnie we krwi matki znajduje się wolne, pozakomórkowe DNA płodu, określane jako cffDNA, które dostaje się do niej poprzez łożysko. Z uwagi na fakt, że DNA dziecka jest niekompletne i „poszczepione” jego analiza będzie znacznie trudniejsza. Metody badawcze stosowane podczas standardowego badania ojcostwa (czyli po urodzeniu dziecka) staną się w tym przypadku niewystarczające.

Naukowcom udało na szczęście opracować zupełnie nową metodę, która doskonale radzi sobie z tym problemem. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie wymienione wyżej czynniki będą miały znaczący wpływ na ostateczną cenę omawianego badania. Nieinwazyjny test na ojcostwo w ciąży ma jednak wiele zalet, które poniekąd tłumaczą wspomniane 6000 zł.
W skład oferty oprócz samego testu wchodzi bowiem sporo dość istotnych z punktu widzenia klienta udogodnień, a w tym:

  • Możliwość pobrania próbek najbliżej miejsca zamieszkania
  • Gwarancja pewnego i wiarygodnego wyniku analizy
  • Brak ryzyka powikłań – metoda jest całkowicie bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka
  • Możliwość wykonania testu już od 8 tygodnia ciąży
  • Bezpieczeństwo całej procedury poparte podpisaną wcześniej umową

Badanie można spłacić w ratach…

Osoby, które z jakiejś przyczyny nie są w stanie zapłacić za badanie od razu mają możliwość rozłożenia płatności na raty. Aby skorzystać z tej opcji nie trzeba udawać się do banku. Wystarczy, że skontaktujemy telefonicznie z konsultantem lub złożymy elektroniczny wniosek o kredyt. Cała procedura przyznania kredytu trwa ok. 3 dni roboczych.


Umów badanie