Jak zlecić test na ojcostwo w ciąży

Przez cały okres ciąży kobieta poddawana jest systematycznym badaniom, które mają dać pewność, że płód rozwija się prawidłowo. Przed wykonaniem któregokolwiek z nich przyszła mama chce mieć jednak gwarancję, że są one całkowicie bezpieczne dla dziecka. Dotyczy to zarówno badań wykonywanych rutynowo, badań specjalistycznych, jak i testów na ojcostwo w ciąży.

Prenatalny test na ojcostwo wykonywany jest w naszym kraju dopiero od kilku lat, można zatem powiedzieć, że jest czymś zupełnie nowym na polskim rynku medycznym. Z tego też względu wiele osób chcących wykonać takie badanie nie bardzo wie od czego powinny zacząć…

Jak wygląda zlecenie testu na ojcostwo w ciąży w testDNA

Choć badania DNA wymagają przeprowadzenia szeregu skomplikowanych czynności, to z punktu widzenia klienta zlecenie testu ogranicza się do kilku prostych kroków.

1. Rejestracja na wizytę

Dzięki rozbudowanej sieci współpracujących z nami placówek medycznych z naszej oferty mogą korzystać mieszkańcy wielu polskich miast. Wystarczy skontaktować się z najbliższym punktem pobrań (mamy ich prawie 200!) i umówić wizytę. Można to zrobić telefonicznie, e-mailowo, na czacie online lub za pomocą formularza dostępnego na stronie www. Czas oczekiwania na wizytę wynosi nie więcej niż 2 – 3 dni.

2.  Pobór próbek

Sposób poboru próbek do badania uzależniony jest od zastosowanej metody. Ojcostwo można bowiem ustalić za pomocą bezpiecznego testu DNA lub przy okazji diagnostycznych badań prenatalnych. W pierwszym przypadku od ciężarnej kobiety oraz domniemanego ojca pobiera się kilka ml krwi żylnej. Cały zabieg swoim przebiegiem przypomina zwykłą morfologię. Diagnostyczne badania prenatalne wymagają już zastosowania określonych zabiegów medycznych i mogą się odbywać tylko na zlecenie lekarza. W przypadku amniopunkcji przy pomocy specjalnej igły nakłuwa się powłoki brzuszne ciężarnej, a następnie pobiera próbkę płynu owodniowego. Biopsja trofoblastu polega z kolei na przezpochwowym pobraniu fragmentu kosmówki. Od domniemanego ojca pobiera się natomiast wymaz z policzka lub ewentualnie próbkę mikrośladową (włosy, szczoteczkę do zębów, golarkę, itp.).

3. Odbiór wyniku

Wynik badania – gotowy już do 10 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium – można otrzymać na następujące sposoby: telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Klient może również wybrać opcję dyskretnej wysyłki – na kopercie nie będzie wówczas figurować żadne oznaczenie laboratorium.


Umów badanie