Rola mężczyzny w czasie ciąży – czyli co powinien robić każdy przyszły tata

Rola mężczyzny w czasie ciąży jest bardzo często niedoceniana.

To przecież kobieta nosi dziecko, to w jej ciele dochodzi do zmian fizjologicznych, to w końcu ona wydaje potomka na świat.

Czy w związku z tym mężczyzna będzie tutaj zupełnie zbędny? Wręcz przeciwnie! Do ojcostwa trzeba się odpowiednio przygotować, gdyż niesie ono ze sobą wiele istotnych zmian.

Już za niespełna 9 miesięcy cały świat wywróci się zapewne do góry nogami.

Sama akceptacja ciąży, połączona z radosnym oczekiwaniem to stanowczo za mało! Z jakimi zadaniami musi się zatem zmierzyć każdy przyszły tata?

Przede wszystkim wsparcie

Pierwszym – wbrew pozorom bardzo ważnym – zadaniem będzie wspieranie partnerki. Ciąża jest dla kobiety dość trudnym okresem, wiele z nich nie potrafi poradzić sobie z fizycznymi zmianami jakie temu stanowi towarzyszą.

Przybierająca na wadze matka czuje, że utraciła dawną atrakcyjność i ładny wygląd. Może więc warto co jakiś czas powiedzieć komplement, uświadomić, że niedługo wszystko wróci do normy.

Podczas ciąży dochodzi nie tylko do zmian fizycznych, ale też hormonalnych, czego efektem będą huśtawki nastrojów.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży – sprawdź ✅

Stan euforii może w ciągu 5 minut przekształcić się w totalną rozpacz. To normalne. W takich sytuacjach lepiej przytulić i porozmawiać, zamiast wypominać ciągłe marudzenie.

Kobietom w ciąży towarzyszą różne dolegliwości, np. bóle pleców czy nóg. Przyszłe mamy nie mogą też przemęczać się i robić rzeczy wymagających wzmożonego wysiłku.

W tym przypadku nieoceniona okaże się pomoc mężczyzny, który zwolni z obowiązków wykonywanych dotąd samodzielnie, np. sprzątania czy noszenia ciężkich zakupów.

Zadbaj o zdrowie partnerki

Kobieta w ciąży musi być pod stałą opieką lekarza. Mężczyzna może, a nawet powinien dotrzymywać jej towarzystwa w odbywających się co jakiś czas badaniach i wizytach lekarskich.

Dzięki temu poczuje, że ciąża dotyczy nie tylko jej samej, ale też partnera, któremu zależy na prawidłowym rozwoju malucha. Ciąża wymaga wielu wyrzeczeń.

Przyszła matka musi zrezygnować z alkoholu, i zdrowo się odżywiać. Aby było jej z tym łatwiej potrzebny jest doping i odpowiednia motywacja. Niektórzy tatusiowie w geście solidarności przechodzą nawet na zdrową dietę, a na czas porodu rezygnują z alkoholu. Świetny pomysł!

Nie odmawiajcie sobie przyjemności

Na wieść o ciąży wiele kobiet traci głowę do tego stopnia, że zapomina o codziennym życiu. Wszystkie myśli krążą od teraz wyłącznie wokół jednego tematu – dziecka!

Aby nie zwariować warto pomyśleć czasem o sobie i swoich przyjemnościach. Jeśli lubimy chodzić do kina lub do teatru wybierzmy się do niego. Jeśli brakuje nam kontaktów towarzyskich zaprośmy do siebie znajomych!


Umów badanie