Spadek liczby kobiet zarażonych HSV?

Spadek liczby kobiet zarażonych HSV?

Spadek liczby kobiet zarażonych HSV?

ciąża hsvZ przeprowadzonych niedawno badań naukowych– z udziałem ponad 15 000 ciężarnych kobiet wszystkich ras – jasno wynika, że między 1989 a 2010 rokiem liczba osób zarażonych wirusem opryszczki pospolitej typu 2 (HSV-2) uległa znacznemu zmniejszeniu. Tendencji spadkowej nie zauważono natomiast w przypadku wirusa HSV typu 1.

Naukowcy z University of Washington w Seattle przyjrzeli się seroprewelencji wirusa HSV-1 i HSV-2 u pacjentek szpitala University of Washington Medical Center, rodzących w nim dzieci w latach 1989-2010. Badanie obejmowało ponad 15 000 kobiet, które przeszły prenatalny test serologiczny w kierunku HSV.

Analiza wykazała, że na przestrzeni całego badanego okresu seroprewelencja opryszczki typu 1 spadła z 69,1% (1989-1999 rok) do 65,5% (2000-2010 rok). Częstość występowania wirusa opryszczki typu 2 spadła natomiast z 31,1% do 16, 3. Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy wysunęli wniosek, że spadek liczby kobiet zakażonych wirusem typu 1 był niewielki w stosunku do zmniejszającej się z roku na rok częstotliwości zakażeń drugim z wirusów. Podczas testów zauważono również nieznaczny wzrost seroprewelencji HSV-1 u kobiet rasy czarnej (0,9%/na rok). Obniżenie częstości występowania HSV-2 dotyczyło pacjentek wszystkich ras, u czarnoskórych kobiet było ono jednak mniej widoczne. Naukowcy podkreślają, że taki wynik nie zmniejsza niestety niebezpieczeństwa przeniesienia wirusa na dziecko. Kobiety seronegatywne, u których do zakażenia doszło w późnym okresie ciąży nadal znajdują się w grupie wysokiego ryzyka transmisji wirusa na ich nienarodzone dziecko.


Umów badanie