Test DNA na ojcostwo w ciąży - z krwi matki albo innych próbek

Test DNA na ojcostwo w ciąży

test dna na ojcostwo w ciąży

Test DNA na ojcostwo w ciąży może być wykonany już po 10. tygodniu ciąży. Wykorzystuje się wtedy DNA dziecka wyizolowane z pobranej wcześniej próbki krwi matki. Można również skorzystać z innego sposobu pobierania próbek: podczas badań prenatalnych po 11. lub 15. tygodniu ciąży. Niezależnie od sposobu oraz tego, czy test wykonuje się przed narodzinami czy po, jego wynik zawsze będzie jednoznaczny i pewny.

Test DNA na ojcostwo w ciąży z krwi matki

Ten sposób pobierania próbek polega na pobraniu krwi od matki, co przypomina szybkie badanie morfologiczne, a następnie wyizolowaniu DNA dziecka. Jest to możliwe, ponieważ w krwiobiegu matki już po 10. tygodniu ciąży krąży wystarczająca ilość materiału genetycznego dziecka, by móc wykonać pewny test na ojcostwo.

Pobierana jest również próbka od ojca (z wymazu z policzka). Następnie ustala się profile genetyczne wszystkich badanych osób (dziecko, mężczyzna, matka) oraz porównuje je ze sobą. Profil każdego człowieka jest unikalny, a także dziedziczony w połowie po matce i w połowie po ojcu. Na jego podstawie można więc jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo jeszcze przed narodzinami dziecka.

Test DNA na ojcostwo w ciąży z innych próbek

Po 11. lub 15. tygodniu ciąży możliwe jest także wykonanie testu na ojcostwo z fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego. Te próbki pobiera się podczas badań – biopsji kosmówki lub amniopunkcji. Podczas nich można nie tylko pobrać próbkę do testu DNA na ojcostwo w ciąży, ale także zbadać dziecko pod kątem wystąpienia wad genetycznych. Zalicza się do nich np. zanik mięśniowy czy zespół Downa. Można więc zarówno uzyskać pewność w zakresie ojcostwa, jak i otrzymać wiele cennych informacji na temat zdrowia dziecka.

Test na ojcostwo wykonywany jest w taki sam sposób, jak ten z krwi lub po narodzinach (ustalane są profile genetyczne, które się porównuje), a jego wynik jest zawsze pewny. Próbki od mężczyzny i kobiety należy pobrać z wymazów z policzka albo mikrośladów. Mogą to być np. niedopałki papierosów, zużyta guma do żucia, używana szczoteczka do zębów czy paznokcie ze skórkami.


Zobacz też:


Umów badanie