Test na ojcostwo gwarancją bezstresowej ciąży

Test na ojcostwo gwarancją bezstresowej ciąży

Każda ciężarna kobieta powinna być objęta szczególną opieką. Sama przyszła mama doskonale zdaje sobie sprawę, że przez cały okres ciąży musi o siebie dbać. W jej ciele rozwija się przecież mały człowiek! Dieta, regularne wizyty u lekarza to jednak nie wszystko. Równie ważny jest spokój i komfort psychiczny. Jak go zachować, gdy nie ma się pewności co do tego kto jest ojcem dziecka?

Jeszcze kilka lat temu genetyczne testy na ojcostwo w ciąży uważano za dość niebezpieczne. Nic dziwnego skoro jedynym sposobem na poznanie prawdy były badania wykonywane przy okazji diagnostyki prenatalnej. Obecnie, dzięki nieinwazyjnym testom na ojcostwo w ciąży możliwe jest jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa bez narażania matki i dziecka na niebezpieczeństwo.

Co bada nieinwazyjny test na ojcostwo w ciąży?

Przedmiotem analizy bezpiecznego testu na ojcostwo w ciąży jest cffDNA, a więc wolne pozakomórkowe DNA płodu, które przenika przez ścianę łożyska prosto do krwioobiegu matki. Pierwsze ślady obecności materiału genetycznego dziecka można zaobserwować już po ok. 32 dniach od zapłodnienia. W celu przeprowadzenia testu na ojcostwo w ciąży od matki pobiera się ok. 10 ml. krwi żylnej. Próbkę należy pobrać oczywiście także od domniemanego ojca. Z dostępnych materiałów izoluje się następnie DNA oraz tworzy profile genetyczne, które potem poddane zostaną szczegółowej analizie porównawczej. To właśnie na jej podstawie ustalone zostaje ojcostwo. Badanie można wykonać już od 8 tygodnia ciąży.

Dlaczego warto?

Ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie prenatalnym niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na pozbycie się stresu związanego z niepewnością dotyczącą ojcostwa, dając tym samym szanse na spokojne doczekanie porodu. Co ważne, daje możliwość lepszego przygotowania się do roli rodzica, a w tym uregulowania kwestii prawnych i finansowych jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Badanie jest niemal w 100% pewne – 100% dla wykluczenia ojcostwa oraz ponad 99,99% dla jego potwierdzenia.


Umów badanie