Test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej?

Test na ojcostwo w ciąży bliźniaczej?

Test DNA na ojcostwo można wykonać już w ciąży, by mieć pewność, kto jest ojcem dziecka. Możliwość ta istnieje również wtedy, kiedy ciąża jest bliźniacza. Konieczne jest wyizolowanie DNA dzieci z próbek, które zostają pobrane podczas badań prenatalnych. Później następuje porównanie profili genetycznych dzieci z DNA mężczyzny oraz matki.

Wynik badania ojcostwa zawsze jest tak samo pewny i jednoznaczny – niezależnie od tego, czy test będzie wykonany przed czy po narodzinach dziecka.

Testy na ojcostwo w ciąży mnogiej – tylko przy okazji badań prenatalnych

Wykonując badanie ojcostwa w ciąży mnogiej (bliźnięta, trojaczki etc.), laboratorium analizuje DNA dzieci, które uprzednio zostało wyizolowane z płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki. DNA matki zostaje pobrane z wymazu z policzka, natomiast próbka od ojca może być dowolna: w postaci wymazu lub mikrośladu, np. zużytej szczoteczki do zębów, włosów z cebulkami, niedopałka papierosa czy zużytej chusteczki higienicznej.

Próbki materiału genetycznego są użyte zarówno do wykonania testu na ojcostwo, jak i badania w kierunku wad wrodzonych dzieci. Badania prenatalne wykorzystywane są bowiem do sprawdzenia, czy płód nie posiada wady wrodzonej. Wykonanie tego typu testu na ojcostwo w ciąży pozwala więc nie tylko potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo, ale także wykryć ewentualne nieprawidłowości, np. zespół Downa. Jest to więc szansa na odzyskanie spokoju i skupienie się na tym, co w ciąży najważniejsze.

Test na ojcostwo w ciąży – inaczej wygląda u bliźniąt jedno- a inaczej u dwujajowych

W przypadku bliźniąt jednojajowych wystarczy pobrać jedną próbkę – od jednego z dzieci. DNA bliźniąt jednojajowych jest bowiem identyczne, a ich profile genetyczne nie różnią się od siebie. Jeśli są to natomiast bliźniaki dwujajowe, konieczne jest pobranie dwóch próbek – od obojga dzieci. Ich materiały genetyczne nie będą bowiem identyczne. Rozpoznanie, czy są to bliźnięta jedno- czy dwujajowe jest niezwykle proste i polega na sprawdzeniu, czy dzieci rozwijają się w jednym worku owodniowym czy w dwóch. Jeśli worki są dwa – mamy do czynienia z bliźniętami dwujajowymi, natomiast jeden worek owodniowy sugeruje bliźnięta jednojajowe.

W przypadku bliźniąt dwujajowych konieczne jest pobranie próbek DNA obojga dzieci, ponieważ mogą one pochodzić od dwóch różnych ojców. Sytuacja taka jest bardzo rzadka, jednak odnotowano kilka tego typu przypadków – w tym jeden w Polsce. Ciąża hetero-ojcowska jest możliwa, jeśli w czasie owulacji uwolnione zostaną dwie komórki jajowe (zamiast jednej), a kobieta będzie współżyła z dwoma różnymi mężczyznami w krótkim odstępie czasu. W takiej sytuacji DNA do badania najlepiej jest pobrać od dwóch mężczyzn – potencjalnych ojców.

A co z testem na ojcostwo w ciąży z krwi?

Ciąża mnoga wyklucza możliwość skorzystania z tej metody. Test na ojcostwo w ciąży z krwi może być wykonany tylko wtedy, kiedy kobieta spodziewa się jednego dziecka. Można go wykonać już od 8. tygodnia ciąży – we krwi matki znajduje się wtedy odpowiednia ilość DNA dziecka, które zostaje wyizolowane. Następnie porównuje się je z próbkami matki oraz mężczyzny.


Zobacz też:


Umów badanie