Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży cena badania DNA
ustalenie ojcostwa w czasie ciąży cena

Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży cena

Cena ustalenia ojcostwa w czasie ciąży wynosi między ok. 2000 złotych a ok. 6000 złotych. Koszt zależny jest od sposoby pobierania próbek DNA dziecka, które mogą zostać wyizolowane z krwi matki albo pobrane podczas badań w ciąży – z fragmentów kosmówki bądź płynu owodniowego. Wynik testu DNA w ciąży jest równie pewny jak zrealizowanego po narodzinach dziecka.

Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży cena próbki z krwi

Ten sposób pobierania próbek to cena ok. 6000 złotych. Polega on na izolacji próbki DNA dziecka z krwi matki, co wykonuje się już od 8 tygodnia ciąży. Już w pierwszym trymestrze w krwiobiegu kobiety pojawia się bowiem wystarczająca ilość materiału genetycznego dziecka, żeby wykonać wiarygodny test na ojcostwo.

Pobranie próbki odbywa się tak, jak badanie morfologiczne krwi – jest szybkie i wygodne, a także nie wymaga przygotowań. Laboratorium po pobraniu krwi przeprowadza izolację DNA dziecka, by potem porównać je z materiałem genetycznym od ojca, który zostaje pobrany z wymazu z policzka. Ustalane zostają profile DNA, a następnie – zestawione i porównane ze sobą. Dzięki temu wyklucza się albo potwierdza ojcostwo danego mężczyzny w jednoznaczny sposób. Czytaj więcej o badaniu z krwi >

Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży cena innych próbek

Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży jest także możliwe przy pobraniu próbek w inny sposób, czego cena to ok. 2000-2500 złotych. DNA dziecka zostaje pobierane z fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego, co odbywa się w czasie badań amniopunkcji od 15. tygodnia ciąży lub biopsji kosmówki – od 11. tygodnia. Przy skorzystaniu z tego sposobu pobierania próbek, można dodatkowo zbadać dziecko i sprawdzić, czy nie posiada żadnych wad i nieprawidłowości genetycznych (m.in. zespołu Downa). Umożliwia to uzyskanie pewności co do ojcostwa oraz zdrowia dziecka – jeszcze przed narodzeniem.

DNA dziecka zostaje w tym przypadku porównane z próbkami od matki i mężczyzny w postaci mikrośladów (np. niedopałka papierosa, zużytej chusteczki higienicznej, włosów z cebulkami lub paznokci ze skórkami) albo wymazów z policzka. Czytaj więcej o badaniu >


Zobacz też:


Umów badanie