Test NIFTY - najczęściej zadawane pytania

Test NIFTY – najczęściej zadawane pytania

Test NIFTY rodzi u pacjentek wiele pytań. Na naszej stronie internetowej staramy się odpowiadać na najczęstsze z nich, dostarczając Państwu tym samym kompleksowej wiedzy na jego temat.


Test NIFTY - najczęściej zadawane pytania
Spis treści:

1. Od kiedy można wykonać badanie NIFTY?
2. Jak wygląda test NIFTY?
3. Jaka jest skuteczność testu NIFTY?
4. Na czym polega badanie NIFTY?
5. Czy badanie NIFTY jest dostępne w pakiecie Pewna Mama?
6. Co oznacza wynik negatywny testu NIFTY?
7. Co oznacza wynik pozytywny testu NIFTY?
9. Czy do wykonania testu NIFTY muszę mieć skierowanie?

Od kiedy można wykonać badanie NIFTY?

Test NIFTY pro można wykonać już po 10. tygodniu ciąży.

Jak wygląda test NIFTY?

Do badania NIFTY pro pobierana jest niewielka próbka krwi ciężarnej, z perspektywy pacjentki wygląda ono więc podobnie jak zwykła morfologia. Badanie jest bezpieczne i nie wiąże się z ryzykiem poronienia. Pobranie próbki do badania NIFTY trwa zwykle nie więcej niż 20 minut, następnie jest ona przekazywana do laboratorium celem analizy. Wynik jest dostępny do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium, zwykle jednak jest on dostępny szybciej, nawet w 5-6 dni. W testDNA Laboratorium jest udostępniany Pacjentkom w wygodnym i bezpiecznym panelu online.

Jaka jest skuteczność testu NIFTY?

Test NIFTY został sprawdzony na największej liczbie przypadków. Jego skuteczność została potwierdzona w największym badaniu na świecie dotyczącym skuteczności klinicznej testów NIPT, które obejmowało 146 958 ciąż. Czułość badania NIFTY pro znacznie przewyższa dokładność testów biochemicznych takich jak np. test PAPP-A i jest porównywalna z czułością amniopunkcji. Kształtuje się ona na poziomie ponad 99% dla trisomii 21.
O wiarygodności badania świadczy także fakt, że wykonało go już ponad 9 000 000 mam na całym świecie.

Na czym polega badanie NIFTY?

Test NIFTY korzysta z metody analizy wolnego płodowego DNA (z jęz. ang.: cffDNA), czyli materiału genetycznego dziecka krążącego we krwi matki. Nowoczesna technologia NGS zastosowana w badaniu NIFTY pro pozwala zbadać próbkę krwi mamy zawierającą wolne płodowe DNA.

Czytaj więcej: Metoda badania NIFTY

Czy badanie NIFTY jest dostępne w pakiecie Pewna Mama?

Tak, badanie NIFTY wchodzi w zakres pakietu Pewna Mama. Badanie pakietowe obejmuje: test na ojcostwo w ciąży z krwi matki oraz badanie NIFTY (nie dot. badania NIFTY Pro).

Co oznacza wynik negatywny testu NIFTY?

Negatywny (prawidłowy) wynik testu NIFTY oznacza, że nie wykryto podwyższonego ryzyka badanej choroby. Taki wynik może pozwolić odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja.

W przypadku testu NIFTY pro para może liczyć na ubezpieczenie wyniku na wypadek, gdyby uzyskano rezultat fałszywie negatywny (czyli test nic nie wykaże, a dziecko urodzi się z chorobą, której dotyczy wynik). Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko i dotyczą wszystkich NIPT, jednak tylko w

NIFTY upoważniają one do wnioskowania i wysokie odszkodowanie do ok. 210 000 złotych (w zależności od kursu walutowego).

Czytaj więcej o ubezpieczeniu NIFTY

Co oznacza wynik pozytywny testu NIFTY?

Pozytywny (nieprawidłowy) wynik testu NIFTY oznacza, że wykryto podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby. Prawdopodobieństwo choroby jest wówczas wysokie. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem genetykiem (jest w cenie badania dla Pacjentek testDNA Laboratorium). Rekomendowane jest także poszerzenie diagnostyki o badanie rozstrzygające, które jest inwazyjne – np. amniopunkcję. W przypadku testu NIFTY pro dalsza diagnostyka inwazyjna jest refundowana do kwoty 2600 zł (w zależności od kursu walutowego) w ramach ubezpieczenia NIFTY.

Czy do wykonania testu NIFTY muszę mieć skierowanie?

Nie, aby wykonać test NIFTY, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Może je wykonać niemal każda kobieta w ciąży, która chce zbadać bezpiecznie zdrowie swojego dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Badania NIPT, w tym także badanie NIFTY, nie podlegają refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia i można je zrealizować jedynie prywatnie, pokrywając koszty wykonania na własną rękę. W testDNA Laboratorium dostępne są raty i płatności odroczone.


Umów badanie