Test NIFTY pro - na czym polega i dlaczego warto wykonać to badanie prenatalne?

Test NIFTY pro – na czym polega i dlaczego warto wykonać to badanie prenatalne?

Test NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne o wysokiej czułości, dostępne już od 10 tygodnia ciąży. Badanie NIFTY pro wykrywa aż 94 różne choroby genetyczne w tym między innymi zespół Downa oraz określa płeć na życzenie. Jak wygląda test NIFTY pro i czym wyróżnia się na tle innych badań prenatalnych?

Badania NIFTY (z języka angielskiego: Non Invasive Fetal Trisomy Test) są dostępne w Polsce już od kilku lat i cieszą się zainteresowaniem Mam.test nifty pro

Spis treści:

1. Test NIFTY – co to za badanie?
2. Test NIFTY pro – na czym polega?
3. Badanie NIFTY pro – jakie choroby wykrywa?
4. Badanie NIFTY pro – o czym informuje jego wynik?

Test NIFTY – co to za badanie?

Nieinwazyjny test NIFTY jest wykonywany na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej. Krew matki w czasie ciąży zawiera wolne płodowe DNA i w NIFTY pro jest ona analizowana w kierunku nieprawidłowości takich jak m.in. trisomia 21., 13. i 18. oraz innych chorób genetycznych.
Do dzisiejszego dnia na całym świecie z testu NIFTY skorzystało ponad 9 000 000 Mam i jest to najczęściej wybierane nieinwazyjne badanie prenatalne. Wyróżnia się też szeroką walidacją kliniczną, co potwierdza jego skuteczność i wiarygodność.

Test NIFTY pro – na czym polega?

Test NIFTY pro polega na pobraniu małej próbki krwi z żyły odłokciowej ciężarnej. Próbka jest następnie analizowana z wykorzystaniem innowacyjnej metody Sekwencjonowania Nowej Generacji oraz zaawansowanych analiz bioinformatycznych. Dzięki temu jest bezpieczny i ma wysoką czułość.

NIFTY test jest dostępny w wielu różnych wersjach – od 2018 roku Polki mogą skorzystać z jego najszerszej wersji – badania NIFTY pro, które wyróżnia się najszerszym zakresem badanych chorób (94 w ciąży pojedynczej) i ubezpieczeniem obejmującym je wszystkie w 3 sytuacjach (wynik pozytywny, fałszywie negatywny po narodzinach i fałszywie negatywny przed narodzinami z terminacją ciąży).

Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY

Badanie NIFTY pro – jakie choroby wykrywa?

Test NIFTY pro posiada najszerszy zakres spośród wszystkich testów NIFTY. Badanie NIFTY pro wykrywa aż 94 różne choroby genetyczne, w tym:

• 6 trisomii – 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) oraz 13 (zespół Patau), a także: trisomie 9., 16. i 22. chromosomu,
• 4 aneuploidie chromosomów płciowych – zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
• 84 mikrodelecje i mikroduplikacje (w tym między innymi zespół diGeorge’a czy zespół Pradera-Williego/Angelmana).

W ciąży bliźniaczej zakres badania obejmuje trisomię 21., 13. i 18.
Na życzenie Pacjentki, na wyniku podawana jest również informacja o płci dziecka.

Badanie NIFTY pro – o czym informuje jego wynik?

Jeśli rodzice otrzymali pozytywny (nieprawidłowy) wynik testu NIFTY pro, ryzyko występowania choroby genetycznej jest podwyższone i należy się skonsultować z lekarzem genetykiem, a także zalecane są dalsze badania diagnostyczne.

Natomiast negatywny (prawidłowy) wynik badania NIFTY pro oznacza, że prawdopodobieństwo choroby jest bardzo niskie. Taki wynik może pozwolić odzyskać spokój i uniknąć amniopunkcji.

Czytaj więcej: Wyniki testu NIFTY

Czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro wynosi do 10 dni roboczych od momentu dostarczenia próbki do laboratorium (często szybciej, 5-6 dni). Rezultat badania jest dostępny online, w panelu pacjenta.

 

Przeczytaj także:


Umów badanie